Nem lesz politikai karantén

Maximálisra kívánják tekerni Brüsszelben a politikai nyomást, de még korai „csomagolni” a Magyarországgal szembeni kifogásokat – vélekedett lapunknak Marco Incerti, az Európai Politikatanulmányok Központjának (CEPS) munkatársa. Emlékeztetett arra, jelenleg olyan a hangulat az unió fővárosában, hogy nehéz partnerként tekinteni Magyarországra. Ugyanakkor a kutató kétli, hogy Brüsszel megpróbálná „politikai karanténba” kényszeríteni az országot, ahogy az Ausztriával történt 2000-ben, amikor Jörg Haider Szabadságpártja helyet kapott a kormánykoalícióban.

Az Ausztria elleni szankciók visszafelé sültek el, mert még inkább elidegenítették az országot, ahelyett, hogy közelebb hozták volna az EU-hoz. A lakosság nem viselte jól, hogy megmondják neki, milyen kormánya legyen, ezért a politikai karantén eszközét azóta is óvatossággal kezelik. Alkalmazása felmerült Silvio Berlusconi második kormányának idején is, amikor az északi elszakadás mellett kardoskodó Lega Nord is tagja volt a koalíciónak, de végül Brüsszel nem lépett – magyarázza Incerti, aki kiemeli, Magyarországgal szemben azért is nehéz bármilyen politikai eszközt alkalmazni, mert a Fidesz nagyarányú győzelmet aratott a választásokon, Orbán Viktor mandátuma nagyon erős.

Ráadásul az unió sincs tökéletes formában, a döntéshozók figyelme megosztott a gazdasági válság miatt. Figyelniük kell arra is, lépéseikre hogyan reagál a piac, és az milyen hatással lehet az egész unió gazdaságára. – A magyar ügy hatása áttételesen az egész EU-ról alkotott képet befolyásolja. Megint csak azt látja a piac, hogy az unió nem egységes, és valami zűr van. Ezért ódzkodnak majd a kemény lépésektől a brüsszeli döntéshozók, és azért szorítanak, hogy magától oldódjon meg a kérdés. A piacok szempontjából is a nyugalom lenne a legjobb – fejtegette a CEPS elemzője.

Josef Janning, az Európai Politikaközpont (EPC) kutatásvezetője szerint az uniós alapszerződés 7-es cikke (a szavazati jogok megvonása) alkalmazásának nincs nagy esélye, hiszen azt extrém esetekre, például katonai puccsra (mint a spanyol), hatalomátvételre (mint a görög) találták ki. A kutató szerint az, hogy a magyar kormány visszaél különleges többségi hatalmával, még korrigálható. Az informális eszközöket Janning szintén a rossz osztrák tapasztalatokra hivatkozva zárja ki. A kutató a pénzügyi nyomásgyakorlást véli legcélravezetőbbnek, és itt nem zárja ki azt sem, hogy az unió hagyja csődbe menni Magyarországot, hiszen ennek a forgatókönyvnek – vélekedik Janning – kicsi kockázata van az unió gazdaságára nézve, viszont erős üzenetet küldhetnek vele az eurózóna gyenge országainak. Ebben az esetben Janning szerint a magyar gazdasággal összefüggő tagállamokat, például Ausztriát kéne megvédenie pénzügyileg az uniónak.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.