Anyagilag is könnyű elcsúszni
A kártya azonban csak az állami vagy az állammal szerződésben álló szolgáltató által nyújtott egészségügyi ellátásokat fedezi, márpedig ilyen szolgáltató nincs minden városban, különösen nem valószínű, hogy minden esetben találunk ilyet a síparadicsomok közelében.
– Ha kénytelenek vagyunk egy magánszolgáltató által nyújtott ellátást igénybe venni, annak költségeit a baleset elszenvedőjének kell megfizetnie – mondja Horváth Péter, a Magyar Biztosítók Szövetsége utasbiztosítási tagozatának elnöke.
Már egy kis baleset is több százezer forinttal terhelheti meg pénztárcánkat. Európán belül a kisebb ambuláns orvosi ellátásokért akár 100-400 eurót is elkérhetnek, míg súlyosabb esetekben több millió forintot is kifizettethetnek velünk. A téli sportok szerelmesei számára leginkább vonzó európai országokban a kórházi költségek jellemzően napi 300 és 600 euró között vannak, de ha műtétre van szükség, akkor az már belekerülhet tízezer euróba is.
Nemritkán akkor is a pénztárcánkba kell nyúlnunk, ha találunk az állammal szerződött egészségügyi szolgáltatót. Az egészségkártyával a külföldi ellátást az „egyenlő elbánás elve” alapján tudjuk igénybe venni. Ez azt jelenti, hogy ugyanolyan szintű ingyenes ellátásra vagyunk jogosultak, mint a helyiek, vagyis ha az adott tagállam biztosítottainak az ellátásért önrészt kell fizetniük, akkor azt a magyaroknak is meg kell tenniük.
Belgiumban például a szükséges gyógyszerek beszerzésénél az önrész mértéke a 80 százalékot is elérheti, míg Csehországban a fogászati ellátás igénybevételekor akár 100 százalék is lehet. Több tagállamban, például Franciaországban és Luxemburgban, valamint bizonyos típusú egészségügyi szolgáltatók esetében Finnországban is visszatérítéses rendszer működik. Ezekben az országokban az egészségügyi ellátásokkal, gyógyszerekkel kapcsolatos kiadásokat az ellátásban részesülő személynek kell megelőlegeznie, majd a társadalombiztosítás visszatéríti.
A szakemberek ezért azt ajánlják, hogy a külföldre készülők az egészségkártya mellé akkor is mindig kössenek utasbiztosítást, ha csak valamelyik szomszédos országba utaznak. A biztosítások az orvosi ellátás, adott esetben az önrész fedezése mellett egyéb költségeket is állnak, térítenek a poggyász eltűnése esetén, fedezik a szükséges gyógyszerek árát, fizetik a helikopteres mentés akár milliós díját. Egy megfelelő üzleti biztosítás fedezi azokat az illetékeket és ügyvédi költségeket is, amelyek egy véletlen síbalesetet követő jogi procedúra során felmerülhetnek.
Bár a nagy többségnek, még ha nem is tud róla, valószínűleg van valamilyen kiegészítő baleset-biztosítása, hiszen ma már szinte minden bankkártya mellé automatikusan nyújtják a bankok ezt a szolgáltatást, de mind gyakrabban a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításhoz, a cascóhoz vagy a lakásbiztosításhoz is kapcsolódik baleset-biztosítás, ezek azonban messze nem nyújtanak elegendő védelmet, ha síelni indulunk. Ezek a konstrukciók általában alacsony összeget térítenek, és többnyire csak halál vagy súlyos rokkantság esetén fizetnek, illetve legfeljebb kisebb összegű műtétek finanszírozását biztosítják. Egy utasbiztosítás azonban ennél lényegesen átfogóbb szolgáltatáscsomagot kínál, s jellemzően nem kerül többe naponta, mint egy csésze kávé.