Össztűz Matolcsyra
„Nem sikertörténet, egyértelmű kudarc, indokolt lett volna Matolcsy György menesztése” – így értékelték kormányzati források és fideszes képviselők, hogy a magyar kormány a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), illetve az Európai Unióval tárgyalásokat kezdeményezett egy elővigyázatossági hitelkeretről, holott „egészen az utolsó pillanatig” cáfolt minden ilyen szándékot mindegyik, az ügyben megszólaló kormánytag és fideszes politikus. A munkatársunk által megkérdezett ismert fideszes politikusoknak egyértelműen az volt a véleménye: Matolcsyt menesztenie kellett volna Orbán Viktor miniszterelnöknek még az előtt, hogy a nemzetgazdasági tárca csütörtök délután kiadta a közleményt arról, hogy ismét tárgyalásra kényszerül Magyarország az IMF-fel. „Akkor egy új miniszter hitelesebben kommunikálhatta volna a 180 fokos fordulatot, mint Matolcsy” – tették hozzá. Azzal viszont, hogy a miniszterelnök szerdán nem vált meg Matolcsytól, „automatikusan megerősödtek” a nemzetgazdasági miniszter pozíciói – hiszen neki kell lefolytatni a tárgyalásokat a valutaalappal, és neki kell adnia az arcát „a kínos folyamatokhoz”.
Az egyik kormánytag szerint azért is indokolt lett volna Matolcsy menesztése, mert múlt szerdán, a kormányülés kezdetén a kormányfő kérésére – a megszokott módon – nemzetközi gazdasági helyzetértékelést adott a kormánytagoknak, „az eurózóna válságát ecsetelve valójában azt közölte, hogy Magyarország esetén nincs baj, sőt...”. Azaz: nem adott valós képet, azt pedig, hogy arra kényszerülünk, hogy ismét az IMF-hez forduljunk, meg sem említette. Egy hete a T. Házban pedig azt mondta: nem az IMF-re, hanem „az IMF ellen hangoljuk a gazdaságpolitikát”. (Ahogyan arról már beszámoltunk: Matolcsy már a kormányülést megelőző nap tájékoztatta a miniszterelnököt, hogy a Standard & Poor’s hitelminősítő még azon a héten, pénteken a vételre nem ajánlott, bóvli kategóriába sorolná át Magyarországot.)
Mindennek ellenére Lázár János tegnapi sajtótájékoztatóján arról beszélt: a Fidesz-frakció százszázalékosan a nemzetgazdasági miniszter mögött áll. A tárcavezető esetleges távozása kapcsán a frakcióvezető azt mondta, ahogyan eddig, úgy a jövőben sem fog érdemi kérdésként felmerülni, hiszen Magyarország a piacról tudja finanszírozni magát, és ez az elmúlt másfél év sikere. Egy kormányközeli forrás viszont munkatársunkat arról tájékoztatta: nemhogy a frakció nem egységes, de a Fidesz vezérkara sem. Múlt szerdán, egy esti Fidesz-elnökségi ülésen – amikor Orbán Viktor tájékoztatást adott gazdasági minisztere IMF-szándékáról – Kövér László „felvonta a szemöldökét és határozott rácsodálkozással azt kérdezte: És Matolcsy György még a helyén van?”
Tegnap a parlamentben napirend előtt is főleg az IMF-tárgyalásról esett szó. Orbán Viktor Gúr Nándor szocialista képviselő kérdésére leszögezte, hogy a kormány nem kíván a mostani útról letérni, míg az államadósság le nem csökken a GDP 50 százalékára. A mostani kormány kimentette az országot az adósságcsapdából, így ma már előnyös megállapodást köthetünk a világ bármely bankjával vagy pénzügyi intézményével, ha az stabilitást ad a magyar gazdaságnak – fogalmazott. Matolcsy György semmilyen konkrétumot nem mondott az IMF-fel tervezett tárgyalásokról, ehelyett, már az ellenzéki össztűzre is válaszolva, az euróválságra és a korábbi szocialista kormányok felelősségére emlékeztetett, és méltatta a kormány „nem ortodox” gazdaságpolitikáját. „Ez a gazdaságpolitika egyértelműen sikeres, ami annak köszönhető, hogy nem ortodox, nem hagyományos, hanem merész, szokatlan lépésekkel állította helyre az ország gazdaságát”.
„Nem gondoljuk sikernek, hogy visszakullogtunk az IMF-hez” –mondta Schiffer András, aki inkoherens ámokfutásnak nevezte a kormány tevékenységét, amellyel a kabinet elszalasztotta annak lehetőségét, hogy új alapokra helyezze az ország gazdaságpolitikáját. „Önnek távoznia kell, mert felélte hitelét” – szólította fel lemondásra Matolcsyt az LMP frakcióvezetője. Józsa István (MSZP) azt mondta: Nagy a baj, hiszen a kormány nem szereti a valutaalapot anynyira, hogy visszahívja őket, ha nincs nagy baj. Mint mondta, az elmúlt másfél év gazdaságpolitikája oda vezetett, hogy az ország állampapírjait alig lehet értékesíteni, a kockázati felár pedig háromszor akkora, mint a kormányváltáskor volt.
Frakcióülés öt percben
A Fidesz-frakció hétfői ülésén is téma volt az új típusú IMF-együttműködés, de csak érintőlegesen, jelenleg ugyanis még nincs miről tárgyalnia a képviselőcsoportnak – ezt Lázár János mondta a tanácskozást követő sajtótájékoztatón. A Fidesz frakcióvezetője közölte: a kormánypárti politikusok álláspontja egyértelmű: ha Magyarország 2010-ben elfogadja az IMF akkori ajánlatát, akkor nincs végtörlesztés, nincs bankadó, nincsenek különadók, hanem a gyermeket vállalóknak és a nyugdíjasoknak kellett volna több adót fizetniük – mondta, hozzátéve, hogy a tavaly nyári IMF-feltételek elfogadhatatlanok voltak. A politikus hangsúlyozta: az, hogy Magyarország másfél évig a piacról finanszírozta magát, sikertörténetnek számít ahhoz képest, hogy mások hogyan „csuklottak össze”. Ezen a szándékon pedig a Nemzetközi Valutaalappal kapcsolatos kormányzati kezdeményezés sem fog változtatni, az ország továbbra is a piacról finanszírozza majd magát. „Lesz egy biztosításunk, egy baleseti biztosításunk” – fogalmazott a frakcióvezető. Információink szerint Lázár János „körülbelül öt percben adott tájékoztatást a kormánypárti képviselőknek a frakcióülésen az IMF-ügyről.