Kiszáll a család a gyémántüzletből

Kivonulhat a gyémántüzletből annak XX. századi legmeghatározóbb szereplője, az Oppenheimer család, miután 5,1 milliárd dollárért eladja a De Beersben lévő részesedését.

A drágakőbányászatba még a J.P. Morgannal az első világháború előtt belevágó Oppenheimer testvérpár cége, az Anglo-American 1927-ben vette át az irányítást a világ gyémántkitermelésében már akkor is egyeduralkodó De Beersben. A dél-afrikai cég kilencven százalékát ellenőrizte a piacnak, és az évszázad végéig szinte teljes kontroll alatt tartotta a gyémántpiacot, olykor vissza fogta a termelést, emelve az árakat, máskor az újonnan szerencsét próbálókat alacsony áraival tette tönkre. A cég gondjai a 2000-es évek elején jelentkeztek, amikor a hatalmas orosz bányavállalatok az iparágmás cégeivel összefogtak a patinás cég ellen, s e támadásokat egyre nehezebben tudta visszaverni a De Beers.

Az elmúlt években a világ kitermelésének már kevesebb mint a felét tudták ellenőrizni, ezért az Oppenheimer családúgyhatározott,hogy eladja a cégben lévő 40 százalékos részesedését. A vevő a tulajdonostárs, a 45 százalékos részesedéssel bíró, immár a tőzsdén jegyzett Anglo-American (15 százalékkal Botswana kormánya rendelkezik). A vevő azt reméli, hogy erős pénzügyi hátterévelmég jobban ki tudja aknázni a De Beersben rejlő lehetőségeket. Az 5,1 milliárd dolláros tranzakcióra a versenyhatóságnak is bólintania kell, a jóváhagyást követően 2012 második felében kerülhet rá az utolsó pecsét.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.