Akár fél évet is várnak pénzükre a nyertesek

Bármilyen kritika éri az uniós pályázati rendszert, általában azt kérik az illetékesek, hogy ne általánosságokat pufogtasson a sajtó, hanem vegye elő a konkrét projekteket és pályázókat. Csakhogy az esetek döntő többségében a pályázók nem merik vállalni a nevüket, mert attól tartanak, ha nyilvánosan panaszkodnak, az negatívan befolyásolja az amúgy sem túl fényesen álló ügyüket, illetve a jövőben sem lesz esélyük nyerni. A lapunkat megkereső cégek rendelkezésünkre bocsátották az elmúlt több száz nap forgatókönyvét.

Az egyik vállalkozás közel 250 napja nyújtotta be a Mag Zrt.-hez a záró kifizetési kérelmét. Hiánypótlást kértek tőle, ennek lebonyolításával eltelt 45 nap, ami megfelel a jogszabályoknak. Ezt követően heteken át semmi sem történt, mígnem a pályázó bement az ügyfélszolgálatra, és ott közölték vele, azért áll a folyamat, mert helyszíni ellenőrzést tartanak nála. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) lapunkkal azt közölte, „ideális esetben a záró kifizetési kérelem beérkezésétől számított 15-25 napon belül kerül sor a helyszíni ellenőrzésre”. A mi esetünkben ehhez hozzá kell adni a 45 napos hiánypótlási időszakot, azaz ideális esetben 55-65 nap alatt bonyolódott volna le a folyamat, de az ügy ekkor már több mint száz napnál tartott. A másik vállalkozástól nem mentek be személyesen az ügyfélszolgálatra, ezért őt nem vették előre, és közel 150 nap telt el addig amíg nála is megtörtént a helyszíni szemle. (A cégek az egyik legegyszerűbb, még 2009-ben kiírt, technológiafejlesztési felhíváson indultak, pár tízmillió forint értékben vásároltak néhány berendezést.)

Miután a pályázó ismét hiány pótolta a helyszíni szemlén kért dokumentumokat, megint nagy lett a csend. Ismételt személyes érdeklődésre azt közölték vele, hogy szabálytalanság gyanúja miatt áll az ügy.

Erről hivatalosan, írásban nem értesítették a vállalkozást, mint ahogyan arról sem, hogy vajon indítottak-e szabálytalansági eljárást, azaz alaposnak bizonyult-e a gyanú.

Az NFÜ lapunkkal azt közölte, az eljárásrend szerint hat napon belül el kell dönteniük, hogy a gyanúból eljárás lesz-e, s erről értesíteni kell a pályázót másik öt napon belül. Tudomásunk szerint azonban erre a szóban forgó cégnél nem került sor egészen a kifizetési kérelem benyújtását követő több mint 200 napig, amikor is a Mag Zrt. levélben arról értesítette, hogy minden rendben van, heteken belül utalják a pénzt. Ez azonban nem történt meg a mai napig sem, sőt újabb szabálytalansági vizsgálat indult – egy korábban hónapokon át ellenőrzött és tisztának talált fejlesztés esetében.

Az NFÜ szerint mivel több mint húszezer pályázatot kezelnek, egyedi esetek alapján, a rendszer nehezen megítélhető. Hozzátettették, törekednek a határidők betartására, az ügyintézési idő lerövidítésére, „hiszen ez mindannyiunk közös érdeke”. Mint írták, a technológiafejlesztési pályázatok 6,62 százalékában folytattak le szabálytalansági vizsgálatot, ami átlagosan 60 napig tartott.

Úgy becsülik, a vizsgált esetek 80 százalékánál eljárást is indítottak. Tájékoztatásuk szerint a kifizetések átfutási idejébe nem számít bele a hiánypótlás időtartama, a helyszíni szemle, valamint a szabálytalansági gyanú kivizsgálására tett intézkedések ideje. Ezeket tehát leszámítva tavaly a mikro-, kis- és középvállalkozások technológiafejlesztési felhívása esetében a kifizetések átlagos átfutási ideje 55 nap volt. Mint azt lapunknak elmondták, végeztek egy előzetes vizsgálatot, amelyből az derült ki, hogy a szóban forgó gazdaságfejlesztési pályázatot tekintve mindössze néhány olyan eset van a rendszerben, amelynél a kifizetés már több mint 200 napja nem történt meg. Pontos számokat későbbre ígértek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.