Hello holnap: sérültek a munkaerőpiacon
A hello holnap! – a Magyar Telekom 2010-ben először alkalmazott szlogenje – telitalálat. Hiszen a hello mindennapi köszöntésünk, immár nemcsak telefonban, hanem bármilyen találkozásnál. Ha pedig a holnapra – vagyis átvitt értelemben az előttünk álló jövőre – vonatkoztatjuk, máris érzékelhető, valami olyan cselekedetre utal, amely előbbre viheti világunkat. Vagyis az egyszerű szóhasználattal emberközelbe hozza a „fenntartható fejlődést”.
A hello holnap! egy olyan kezdeményezés, amely civil törekvéseket karol fel, amelyek gazdasági-társadalmi-szociális feszültségek enyhítésére vállalkozik. Hároméves támogatást biztosít a programoknak, amelyet nemcsak anyagilag segít, hanem munkatársainak önkéntes részvételével is hozzájárul a kivitelezés sikeréhez. Első ízben a hátrányos helyzetben lévő kistérségek lehetséges fejlesztésének mintaprojektjei kerültek ernyője alá.
Új törekvések
Második körben olyan pályázatokat értékelt a kuratórium, amelyek a fogyatékkal élő emberek munkaerő-piaci integrációját kívánják elősegíteni. A négy nyertes: a Down Alapítvány, a Kerek Világ Alapítvány, a Nem adom fel Alapítvány és a Salva Vita Alapítvány. (Lapunkban korábban már többször foglalkoztunk ezeknek a civilszervezeteknek a munkájával, számot adtunk tevékenységükről, céljaik megvalósításának nehézségeiről, eredményeikről és küszködéseikről.)
Táguló lehetőségek
A hello holnap! támogatása lényegesen tágítja ezeknek az alapítványoknak lehetőségeit, új kezdeményezések indítására nyújt alkalmat. A Down Alapítvány például egy szociális segítő szolgáltatást hoz létre, amely lehetővé teszi, hogy a védett munkahelyek mellett a nyílt munkaerőpiacon is megpróbáljanak elhelyezkedni pártfogoltjaik. Ezt a törekvést segíti elő, hogy létrehoznak egy könnyen érthető (KÉR) weblapot, amelyre feltöltik a munkavállalással kapcsolatos, folyamatosan frissített információkat. A Kerek Világ Alapítvány úgy él az új lehetőséggel, hogy két tervet valósít meg egy csapásra. Előzetes kutatások alapján élményalapú, érzékenyítő tréninget dolgoz ki, amelyet akkreditáltat, a tréningeket pedig hátránnyal élő emberek vezetik sorstársaik számára.
A Nem adom fel Alapítvány ugyancsak egy újszerűmunkaerő-piaci szolgáltatás létrehozásában gondolkozik. Foglalkoztatási tanácsadó csapatot hoznak létre, amelyben olyan tapasztalt szakértők vesznek részt, akik gyakorlati ismereteikkel segíthetik az integráció megkönnyítését. A Salva Vita Alapítvány egy új, innovatív klub elindítását tervezi. A klubfoglalkozásokon a sérült emberek információtechnológiai és kommunikációs ismereteket sajátíthatnak el, valamint összeállítanak egy olyan online újságot, amelyben saját élményeiket, sikereiket és kudarcaikat ismertetik. Vagyis tapasztalataik átadásával segítik, navigálják a hozzájuk hasonló helyzetben lévő embereket. A tervek szerint az újságot a munkáltatók körében is terjesztik, s ezzel elősegítik az előítéletek oldását.
Élhető jövő
Az élhető jövő mindannyiunk közös felelőssége – mondják a Magyar Telekomnál. A pályázatok előzetes szűrése után a végső döntést meghozó Fenntarthatósági Média Klub – szoros együttműködésben a T-csoporttal – sajátos eszközeivel hozzájárul ahhoz, hogy az alapítványokat és céljaikat minél szélesebb kör ismerhesse meg.