Dióhéjban
MENTŐÖV A GYERMEKSZEGÉNYSÉGNEK
Több mint tíz éve küzd a mélyszegénység ellen a Mentőöv Alapítvány és Koordinációs Iroda. Ez alatt az évtized alatt mintegy 900 millió forint értékű adományt osztottak szét a rászorulók között. A támogatásra mind nagyobb szükség van: a szegénység – és különösen a gyermekszegénység – egyre súlyosabb problémája társadalmunknak. A küzdelmet folytatni kell, mert újabb társadalmi csoportok kerülnek be a támogatásra szorulók körébe. Nagycsaládosokat, a gyermeküket egyedül nevelőket, kórházi, szociális, oktatási és nevelési intézményeket eddig is segítettek, de most úgy érzik, nagy szükség lenne a sérült, tartósan beteg gyermeket nevelő családok megsegítésére is. A rászorulóknak szinte mindenre szükségük van: élelemre, ruhára, cipőre, tüzelőre, bútorra és pénzre. A Mentőöv Alapítvány vállalja, hogy az önzetlen támogatók adományait eljuttatja a segítségre szorulóknak. Felajánlja azt is, hogy aki akar, részt vehet az adománya kiosztásában. Az önkéntes támogatók figyelemmel kísérhetik a tevékenységet ideiglenes honlapjukon: http://mentoovalapitvany.blogspot.com és a Facebook-oldalukon is. A közösségi oldalra számtalan kérés érkezik.
Idézünk egy példát erre. Komoly felajánlást kaptunk. Egy kunhegyesi asszony és a férje használt ruhákkal kereskedtek. Az asszony megözvegyült, így a vállalkozást nem tudja folytatni. Megmaradt árukészletét – egy kisteher-autónyi ruhaneműt – az alapítványnak ajánlotta fel. A mentőövesek tudják, hogy Pálmajor, az ország egyik legszegényebb települése ismét nagy gondokkal küzd, és nagy szükségük lenne a ruhákra, cipőkre. Már csak olyan valakit kell találnunk, aki felajánlja, hogy teherautójával elszállítja az adományt. Önkéntes segítséggel talán remélni lehet, ebben sor kerülhet a happy endre. (M. J.)
Motoros „angyal” a gyerekekért
A Vodafone Főállású Angyalok idei pályázatának egyik nyertese volt a Hajdú-bihari Motorosok Egyesületének elnöke, Anu Pappné Melinda. Az egyesület célja, hogy az észak-alföldi régióban olyan modellprojektet dolgozzon ki és valósítson meg, amely az állami gondozásban élő gyerekek integrációját segíti elő, amikor kilépnek a nagybetűs életbe. Anu Pappné Melinda lapunknak beszámolt arról, hogy az elmúlt időszakban hat intézménybe jutottak el, ami azt jelenti, hogy közel 600 gyerekkel, fiatallal találkoztak egy hónap alatt. Első programjukat a drogprevenció határozta meg.
Jártak a Debreceni Javítóintézetben, ahol olyan fiatalokkal konzultáltak, akik megelőzőleg állami gondozásban éltek, és az intézetből kikerülve kallódtak el. A megkérdezettek őszinte válaszokat adtak arra, milyen negatív hatások érték őket és hogyan vált céltalanná az életük. A másik öt gyermekotthonban, illetve lakásotthonban is nagy bizalommal fogadták az egyesületet. Tapasztalataik szerint az otthonokban kevés és rosszul fizetett tanárok foglalkoznak a gyerekekkel. A normatív támogatás, amit az intézmények kapnak, nagyon szűkös. A drogprevención kívül a gyerekek igényt tartottak személyes problémáik megvitatására is az egyesület képviselőivel. A motorosok meglepetést is készítettek, egy Aranydobozt, amelybe csupa olyan dolgot tettek, amelyről a felnőttek azt tartják: „gyerek kezébe nem való”. Közösen vitatták meg, hogy melyik tárgyat mire és hogyan lehet használni, és mi a teendő, ha veszélybe kerülnek miattuk. Házi feladatot is kaptak a kicsik: hogy a következő alkalomra, amikor a bűnmegelőzési program lesz soron, rajzokat készítsenek idevonatkozó elképzeléseikről.
Több mint ötmilliót gyűjtött a „Tegyünk együtt a gyermekekért”
Budapesten a Tűzoltó utcai Gyermekkórházat, a Szent László Kórházat és a Heim Pál Kórházat támogatja a Danone Kft. társadalmi célú „Tegyünk együtt a gyermekekért” programja. Idén eddig több mint 5,2 millió forint gyűlt össze a leukémiás és daganatos beteg gyermekek rehabilitációját és egészséges klinikai táplálkozását elősegítő programban. A Danone-program keretében az elmúlt tíz évben eddig több mint 245 millió forint gyűlt össze, amelyet az évente mintegy 2000 leukémiás és daganatos beteg gyermek gyógyulását és rehabilitációját végző Magyar Gyermekonkológiai Hálózat három budapesti és öt vidéki onkológiai központjának utalhatott át a társaság. A program összességében közel 10 000 beteg gyermek rehabilitációját segítette elő.
Művész Kapcsolda Mosolyországban
Játszani, beszélgetni, együtt „élni” egy értelmi és testi fogyatékos gyerekkel... Olyannak, akinek egyébként nem lenne muszáj. Tucatnyi magyar művész, közéleti személyiség most éppen erre készül.
Megtanulni és megtanítani olyasmit, ami nincs benne a tankönyvekben. A Művész Kapcsolda program az E.ON Hungária támogatásával jöhetett létre. A Mosolyország Alapítvány dolgozta ki az egyedülálló programot. A tervek szerint a művészeti életben és a közéletben sikeres személyiségek viszik el saját vagy gyermekük iskolájába az alapítvány Kapcsolda projektjét. A koncepciót Szalai Kriszta színművész dolgozta ki, és az első bemutatóra barátait, közvetlen kollégáit kérte fel. Az elképzelések szerint a Művész Kapcsolda jelentős iskolai programmá nőheti ki magát azáltal, hogy a kulturális élet képviselői eljutnak azokba a gyermekotthonokba, ahol nincs lehetőség közvetlen művészi élmények átélésére.