Dióhéjban
Zipernovszky-ház: diákképzés piaci igényekre
A hagyományos magyar mérnöki tudás nem csak a múltban volt sikeres. Ezt bizonyítja az idén tízéves születésnapját ünneplő Evopro Informatikai és Automatizálási Kft. története is: tíz év alatt hétfősből az ország talán legnagyobb, 270 fős mérnökirodájává váltak. Az Evopro a cég tízéves születésnapján olyan együttműködési nyilatkozatot írt alá, amelyen keresztül azokat az értékes tapasztalatokat, amelyeket az elmúlt években szereztek, közkinccsé kívánják tenni. Ennek a kezdeményezésnek –mely a tervek szerint a nagy mérnökelőd tiszteletére a Zipernovszky-ház nevet viseli majd – kormányzati partnere az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet, civil partnere pedig a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet. Az együttműködés lehetővé teszi, hogy az iskolai közösségi szolgálat mögött egy olyan adatbázis jöjjön létre, amely az iskolai csoportokat összeköti az önkénteseket befogadó intézményekkel. Ez lehetővé teszi a munkát koordináló pedagógusok felkészítését az új feladatra a segélyszervezet szakembereinek bevonásával. Az Evopro cégcsoport arra is ígéretet tett, hogy szemléltetőeszközökkel, valamint munkaerő-piaci tapasztalataival és szaktudásával támogatja annak az új, az 5–7. osztályosok számára kidolgozott tantárgynak a bevezetését, amely gyakorlatias módon kedvelteti meg a természettudományokat az általános iskolás diákokkal. „Ez olyan folyamatokat indíthat el a magyar oktatási rendszerben, amelynek eredményeként a ma munkaerőhiánnyal küzdő, ám munkalehetőségekkel nagyon is ellátott magyar mérnökszektor, amely nagy nyugati vállalatokat szolgál ki itthon és szerte a világon, húzóágazattá váljon a magyar gazdaságban. Egy gyereknek, aki megszereti a fizikát, kémiát, és ezen a területen szerez közép- vagy felsőfokú képesítést, gyakorlatilag biztosak a munkalehetőségei” – mondta el Mészáros Csaba, az Evopro alapító-ügyvezetője.
Kik nyúl-hatnak a munkáért?
Két meghatározó hazai „nyulas” szövetkezet, a Zika Szövetkezet és a Nagyhajmási Gazdaszövetkezet 2011 júliusában életre hívta a Nyúl-unk a munkáért oktató-nevelő faluközösségi programot. Tizenkét magyarországi és egy határon túli faluközösségben indulhat el a Nyúl-unk a munkáért program első szakasza. A pályázat nyertesei: Füzérkomlós, Hollóháza, Gemzse, Ilk, Közép-Tisza-völgyi Népfőiskola (Szenttamás, Surjány, Bartapuszta, Óballa és Szakállas közös pályázata), Somogyaszaló, Gyulaj, Jánoshida, Bácsalmás, Szászvár, Bojt, Körösszakál és az erdélyi Gyimesbükkről a Dévai Szent Ferenc Alapítvány. A helyszínen az ilki és gemzsei családok át is vehették az elnyert támogatást, a nyulakat, a takarmányt. A program elindítói a kezdet óta eltelt időben is azon voltak, hogy a meghirdetett 200 családon felül minél több további közösség támogatásához szükséges forrást gyűjtsenek. 2011. július 15. és augusztus 31. között 235 faluközösség adott be pályázatot az ország számos pontjáról. Az első fázis nyertesei a napokban kezdhetik el a nyúltenyésztést.
„Jó polgár” a Samsung Magyarországon
A Samsung Electronics Magyar Zrt. a közelmúltban a 2010-es vörösiszap-katasztrófa során legnagyobb kárt szenvedett településeknek tízmillió forint értékű készülékadományt adott át.
Pontosan egy évet kellett várniuk, hogy a katasztrófa után a tisztítási munkálatok befejeződjenek, a lakóházak és intézmények felépüljenek, és a települések fogadni tudják a felajánlást. Nem ez az első alkalom, hogy a Samsung jó ügyeket támogat –mondta Si Ho Jang, a Samsung jászfényszarui gyárának elnöke. 2010-ben húszmillió forint értékű adományt juttattak el az árvízkárosultaknak, platina fokozatú támogatói a magyarországi SOS Gyermekfalvaknak, kiemelt támogatói közel két évtizede a Weiner–Szász Kamarazenekarnak.
Együtt többre megyünk
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) tízmillió forinttal járult hozzá a felsőzsolcai általános iskola tornatermének felújításához, míg a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat 2,5 millió forint értékű ajándékkal, valamint gyermekprogramokkal egészítette ki a munkaadói szövetség támogatását. Az intézményben a 2010-es árvíz komoly károkat okozott, az épület használhatatlanná vált. A MGYOSZ az árvízkárosultak javára adománygyűjtést kezdeményezett. Néhány hónap alatt összesen 15 millió forintot, valamint 100 tonna cementet ajánlottak fel a hazai, 20 ezer eurót és 20 tonna cementet az erdélyi árvízkárosultak javára a gyűjtésben részt vevők. 2010-ben ennek köszönhetően sikerült felújítani az esőzések során súlyosan károsodott erdőhorváti általános iskolát, valamint az erdélyi Bölönben és Csíksomlyón adományokat adott át az MGYOSZ a rászorulóknak. A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) javaslatára döntött úgy a munkaadói szövetség, hogy a már említett felajánlások mellett a Felsőzsolcai Közös Igazgatású Közoktatási Intézmény újjáépítésének finanszírozásában is segítséget nyújt. Az NGYSZ a támogatást logisztikai segítséggel és 2,5 millió forint értékű jótékony célú gyermekprogramokkal egészítette ki.