Dióhéjban
Fejleszthető gyermekegészségügy
Hagyományteremtő szándékkal Egészségpedagógus Napot alapított a Béres Egészség Hungarikum Alapítvány. Az alapítvány egy új, a szervezési képességekre fókuszáló pedagógusképzéssel kívánja támogatni az elkötelezett pedagógusokat. A képzés az iskolai egészségfejlesztést segíti hatékonyabbá tenni. Az alapítvány ezen a napon megrendezte első konferenciáját is az érintett tanárok számára. Dr. Németh Ágnes, az Országos Gyermek-egészségügyi Intézet kutatásvezetője kiemelte, hogy a négy évvel korábbi helyzethez képest nőtt a naponta legalább két órát számítógépező tanulók száma; ez pedig a fizikai aktivitás csökkenését is jelenti. Az alapítók hangsúlyozták, hogy céljuk a komplex, integrált iskolai egészségfejlesztés elérése. Az alapítvány az iskolai egészségtudatosság nagyköveteként támogatást kíván nyújtani a pedagógusoknak abban, hogyan lehet még hatékonyabban fejleszteni a gyermekek egészségét. A BEH az első Egészségpedagógus Napon pályázatot hirdetett általános iskolák számára. Azok az iskolák, amelyek pedagógusai meggyőzik a szakmai grémiumot az egészség iránti elkötelezettségükről, pénzjutalomban részesülnek. A pályázat egyúttal a megyék versenyét is meghirdette. E szerint annak a három megyének a pedagógusai, ahol a legtöbb egészséglelkes iskola van, elsőként és ingyenesen vehetnek részt a BEH most bemutatkozó, interaktív pedagógusképzésén. A Béres Egészség Hungarikum programot (röviden: BEH) dr. Béres József alapította 2007-ben. A BEH kutatási, ismeretterjesztési és képzési tevékenységeivel a közösségi alapú egészségfejlesztésre fókuszál.
Megnyílt a Csodavár Korai Fejlesztő Centrum
A nyíregyházi székhelyű Down Egyesület mintegy négy éve határozta el, hogy a szabolcsi régióban összefogja azokat a szülőket, akik Down-szindrómás gyermekeik neveléséhez, fejlesztéséhez segítségre szorulnak. Kisari Károly eddig három ízben rendezte meg a Vígszínház támogatásával, a színház művészeinek és neves képzőművészek közreműködésével a Down Egyesület Napját, hogy az itt összegyűjtött adományokat egy korai fejlesztőcentrum létesítésére fordíthassák. Több aukciót is rendeztek a gyermekeknek a képzőművészek által továbbfejlesztett alkotásaiból. Az elképzelés valóra vált. Nyíregyházán megnyílt a Csodavár Korai Fejlesztő Centrum fogyatékkal élő gyermekek és családjaik számára. A belvárosi, közel 50 millió forintos beruházás főleg magánadományokból és önkéntes munkából valósult meg, három év gyűjtőmunkája van mögötte. – Kiemelt célunk, hogy a gyerekek minél alacsonyabb életkorban bekerüljenek a kora gyermekkori intervenció rendszerébe, hiszen ez nagyban befolyásolja a fejlesztések hatékonyságát. Eltökéltek vagyunk abban, hogy ennek a területnek a szakmai hátterét minél magasabbra emeljük a régióban – mondta Kisari Károly, a Down Egyesület elnöke. A megvalósítást lelkes önkéntesek is segítették, akik időt és energiát nem sajnálva segédkeztek a fizikai és kreatív munkában.
Társasjátékok gyerekötletekből
Hazánkban komoly műhelymunka folyik a társasjáték-fejlesztésben. Több, immár nemzetközileg is jegyzett társasjátékot fejlesztett ki az elmúlt években a Gém Klub. Most további játékötleteket kerestek megvalósításra, elsősorban a fejlesztő gyerekjátékok területén. A társasjáték-kultúra elkötelezettjeként pályázatot írtak ki gyermekjátékötletek megvalósítására. A pályázatra több tucat gyerekjátékötlet érkezett tanároktól, gyakorló szülőktől, átfogó játékismerettel rendelkező játékos felnőttektől, egyetemistáktól. A Gém Klub Játékkiadó gondozásában 2012-ben gyerekjáték-sorozat indul, amelynek keretében megjelennek a pályázat nyerteseinek alkotásai is. A fiatal alkotók sikerdíjat kapnak minden egyes eladott játék után.
A MOSOLYVADÁSZ AKCIÓ
Korszerű és népszerű kommunikációs eszköz, a Facebook közösségi oldal segítségével teszi meg első lépéseit a Generali Biztosító, hogy országossá szélesítse a hátrányos helyzetű gyermekek segítésére indított Mosolyvadász akcióját. A biztosítótársaság felismerte, hogy az adakozás, a segítségnyújtás akkor igazán hatékony, ha a felajánlás a megfelelő helyre kerül, ha valódi szükségleteket segít kielégíteni. A biztosító munkatársai gyermekotthonokat keresnek fel szerte az országban, összegyűjtik és a Generali Mosolyvadász Facebook-oldalán (www.facebook.com/ generalimosolyvadasz) megosztják, milyen kisebb-nagyobb tárgyak hiányoznak az ott élő gyermekeknek, milyen élmények, programok tennék őket boldogabbá. Az oldalon rögtön fel is ajánlhatják az akció résztvevői adományaikat, és azt is pontosan nyomon követhetik, éppen hol tart a gyűjtés. Az első két kiválasztott gyermekotthon – a VIII. kerületi Diószeghy Sámuel utcai Gyermekotthon és a Pécsi Gyermekotthon – életével és az ott élő gyerekek kívánságaival egy-egy kisfilm ismerteti meg az adakozni kívánókat. Már megérkeztek az első felajánlások, és a biztosító ugyanolyan becses ajándékként kezel egy-egy – valószínűleg gyerekek által ajándékozni szánt – labdát vagy kártyapaklit, mint a Mosolyvadász mozgalom intézményi támogatóinak jelentős anyagi értéket képviselő felajánlásait. A mozgalom apró lépésekkel indul, de ezeket a lépéseket a célhoz vezető legrövidebb úton teszi meg. Az adakozási kultúra fejlesztésével két legyet ütnek egy csapásra: az ajándékozók és az ajándékozottak arcára is mosolyt sikerül csalniuk. (M. J.)