Ötletre vár az eurózóna

A piacok pénteken megint inkább derűlátó hangulatba ringatták magukat, hiszen ha vasárnap nem is várhatók átfogó döntések az eurózóna csúcstalálkozóján, Berlin és Párizs ígérete szerint szerdára ki kell derülnie valaminek.

Leginkább három dolognak: milyenmódszerrel növeljékmeg az ideiglenes európai mentőalap (EFSF) hitelkapacitását elsősorban Olaszország és Spanyolország megóvására, s milyen módszert válasszanak a görög adósság egy részének leírására, továbbámiként képzelik el a bankok feltőkésítését. A három kérdés oly szorosan összefonódik, olyan bonyolult, a német–francia ellentét pedig olyan mély, hogy vasárnapig nem maradt idő a részletek kidolgozására. Ezért lesz egymás után két csúcs Brüsszelben.

Meg persze az előzmények miatt: ami tavaly májusban még görög problémának látszott, az hónapokkal később már Portugáliát és Írországot is elérte, majd átterjedt Olaszországra és Spanyolországra. S a válságkezelés várható költségei miatt mára Franciaország is a befektetők célkeresztjébe került. A görög ügyből a pénzügyi összefonódás révén globális fenyegetettség lett. Barack Obama amerikai elnök éppúgy sürgeti a hathatós fellépést, mint Wen Jiabao kínai miniszterelnök, aki tudomásul vette, hogy az Európai Unió lemondta a csúcsot a pekingi vezetéssel.

Ám Berlin pénteken ismakacsul ragaszkodott hozzá, hogy az EFSF hitelkapacitását ne úgy növeljék meg, hogy bankká alakítják, ahogy a franciák szorgalmazzák, mert nem szeretné, ha az EKB-nak kellene finanszírozóként megjelennie. Ez ugyanis csorbítaná függetlenségét. Sarkozy elszigetelődni látszik, s a Les Echos szerint a békesség kedvéért elfogadhatja a német nézetet. Felmerült közben az is, hogy az EFSF 440 milliárd euróját és az elvileg 2013-tól induló állandó Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) 500 milliárd eurós kasszáját összevonják, méghozzá 2012 nyarától. További ötlet: az EFSF révén biztosítsák az olasz és a spanyol kötvények vásárlóit, s ilyen közvetett módon növeljék a 440 milliárdot nagyjából ezermilliárdra, de Róma ésMadrid ezt ellenzi,mert úgy véli, kettős állampapírpiac alakulna ki, ami inkább hátrány, mint előny.

A másik súlyos kérdés a görög ügy. Az Európai Bizottság, az EKB és az IMF szakértői szerint oda lehet adni a tavalyi 110 milliárd eurós hitel következő, nyolcmilliárdos részletét, de az államadósság a GDP-hez képest jövőre 180 százalék közelébe emelkedhet. Minthogy súlyos recesszió sújtja a görög gazdaságot, az arány egyre romlik. Ez persze következményekkel jár. Hiszen az újabb, 109+50 milliárd euróra tervezett mentőcsomag mérete közben máris húszmilliárddal megemelkedett. Brüsszeli források szerint öt változatot latolgatnak az eurózóna pénzügyminiszterei, akik péntek délután ültek tárgyalóasztalhoz, eleve közölve, hogy tájékoztatást nem adnak.

A bankok és egyéb befektetői alapok abba már nagy nehezen belementek, hogy 21 százalékos veszteséget önként leírnak a görög papírjaikon. Most már azonban a németek 50-60 százaléknál tartanak, a franciákmegelégednének a 30 százalékkal saját bankjaik nyomására. Ha viszont rákényszerítik a hitelezőket az adósságleírásra, annak a következményei is beláthatatlanok a válság terjedését illetően, mert ha a leírás nem önkéntes alapú, akkor az államcsőd ellen fedezetet nyújtó pénzügyi termékekért (CDS) is valakinek jót kéne állnia, s a teher ez esetben is eurómilliárdokban mérhető.

Az eurózóna pénzügyminisztereinek pénteki találkozójával maratoni egyeztetési verseny indult. Szombaton a huszonhetek pénzügyminiszterei tekintik át a helyzetet, aztán Merkel és Sarkozy találkozik Brüsszelben, ahol vasárnap reggel az uniós állam- és kormányfők tanácskoznak, majd szűkebb körben és legfelső szinten a valutaövezet tagországai. A végsőt szót a mostani ígéret szerint szerdán mondhatják ki, aztán várhatják a piaci reakciókat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.