Nagy álmok apró lépésekben
A saját műhelyhez vezető út mégsem volt nyílegyenes. Az egyetemet néhány tervezőirodában töltött év követte, de hobbiként már akkor is készített üveg ékszereket. Először csak magának és a barátoknak. Azután azok barátainak és ismerőseinek. S ahogy tágult a kör, szűk lett a szájhagyomány alakította értékesítési „csapás”. Virtuális boltot nyitott, ahol bemutatta legújabb kreációit. Majd elérkezettnek látta az időt a színre lépéshez. A WAMP (vasárnapi művészpiac) 2008-as tavaszi vásárán mutatta be először kollekcióját. A siker saját magát is meghökkentette. Az előre remélt mennyiség többszörösét adta el. S ez vízválasztónak bizonyult. A hobbiból munka és megélhetés lett. Először csak egy családi vállalkozás keretein belül, majd egy év múlva saját céget alapított. A kisvállalkozás pályája gyorsan ívelt felfelé. Több lépcsőben fejlesztették interaktív bolttá a honlapot, ahol a feleség megüzenheti férjének minek örülne szülinapján. Látható a teljes kollekció, és a rajongók kívánságaira is vevők.
A cég építése nem hirtelen ugrások, inkább apró, de átgondolt lépések sorozata volt. A saját kemencék megvásárlása azért nagy áttörést hozott a cég életében, hiszen nem voltak többé kiszolgáltatva más vállalkozásoknak. Egy szerencsétlen baleset pedig arra is ráébresztette, hogy a családi otthon egyik szegletében kialakított műhelyt is kinőtték időközben.
– Nem akartam messzire elköltözni – vallja meg Panyi Zsuzsi. – A szentendrei sorház padlása egyébként is alkalmasnak tűnt az új műhely kialakítására. A döntést nem kényszer szülte, hanem a tudatos megfontolás. Így nem kell naponta órákat utazni, ami az időveszteség mellett jelentős költségtöbbletet is jelent. S ez fontos tényező. Azért nem nyitok saját boltot sem, hogy a fenntartás költségeit ne kelljen a vásárlókra átterhelnem. Továbbra is elérhető árú ékszereket szeretnék készíteni, ám ehhez az előállítás költségeit is alacsonyan kell tartanom.
Úgy véli: az otthoni munkát sokan lenézik, holott ez lehetőséget ad arra, hogy a nap bármely szakában dolgozhasson. Márpedig három gyerek édesanyjaként gyakorta előfordul, hogy csak az esti takarodó után jut hozzá a zavartalan alkotás lehetőségéhez. Egy anya sokkal jobban gazdálkodik az idővel – teszi hozzá –, mert tudja: sokfelé kell osztania. Ezért választ maga köré anyukákat munkatársnak.
A műhely is a környezettudatosság jegyében fogant. A Vaterán és az Ecserin vásárolt és felújított bútorokra és a fából ácsolt „istálló”-ajtóra például nagy ablakokból ömlik a fény, hogy minél kevesebb energiát fogyasszanak. De még így is igen jól jött a Budapest Bank Valóra váltó pályázata, amelyen a szakmai zsűri egyik díjazottjaként egymillió forintot nyert a műhely megvalósítására.
Miyazaki Jun is a nyertesek között volt, ő magyar szerzők műveit szeretné megjelentetni az angol nyelvű elektronikus könyvpiacon. – A nyomtatott könyvek nemzetközi világába szinte lehetetlen betörni. Már a profi fordítás is iszonyú költségekkel jár, amelyre még rárakódnak a kiadói és a reklámdíjak. Ez a magyar szerzők többségének átugorhatatlan akadály. Az elektronikus könyv megjelenése azonban új helyzetet teremtett a kiadás területén, így ma már jóval kevesebből is ki lehet lépni a globális piacra. Miyazaki Jun úgy véli, hogy a magyar science fiction szerzők jó eséllyel aratnának sikert külföldön, ha műveik angol nyelven is olvashatóak lennének például e-bookként. Ezt a lehetőséget szerette volna megadni az SFportal alkotói gárdája a nyertes pályázattal. Első körben két kötet kiadását tervezik. Az elsőre – egy többszerzős novelláskötetre – már meg is hirdették a pályázatot. Az SFportal szerkesztősége már válogatja a könyvbe kerülő műveket.
A másik kötet egy hazánkban korábban megjelent regény lesz, amelyet egy héttagú szakmai zsűri választ majd ki. Ezt követi a fordítás, majd az amazon.com-on való megjelentetés jövő tavasszal. Az ehhez kapcsolódó „reklámhadjáratba” már saját pénzt is befektet az egyébként marketing-tanácsadóként dolgozó nyertes.
LÁJKOLTÁK ŐKET
A Budapest Bank júliusban hirdetette meg Mire költenél egymillió forintot okosan? című pályázatát. Olyan ötleteket vártak, amelyek nemcsak viszik, de később hozzák is a pénzt. Összesen több mint 400 pályázat érkezett. A két fődíjat a beérkezett „lájkok” alapján, míg a különdíjakat egy szakmai zsűri véleménye alapján ítélték oda. Utóbbi kategóriában nyert Panyi Zsuzsi. A másik szakmai különdíjat Gyenge Andrea saját családi háza környezettudatos átalakítási tervével vitte el. A szavazatok közül Jusztin Márk gyűjtötte be a legtöbbet, aki saját regényét készül kiadni a pénzből.