Keresik Simor százmillióit
Annak igazolását kérték tőle, hogy ígéretéhez híven valóban hazahozta Ciprusról az ottani érdekeltségének eladásából származó, 900 millió forintra becsült összeget. A témát kiemelten fontosnak tartja a Fidesz: ezt jelzi, hogy a parlament számvevőszéki és költségvetési bizottsága tegnap még a 2012-es büdzsé tárgyalását is eltolta ennek kedvéért.
A napirendi módosító javaslathoz Dancsó József (Fidesz) adta a nevét, de a korábban általa elnökölt, az államadósság felhalmozódását vizsgáló albizottságban megszokott koreográfia szerint a témával kapcsolatos okfejtést ezúttal is Szijjártó Péter bizottsági alelnökre bízta. A miniszterelnöki szóvivő szerint a monetáris politika teljes függetlensége nem garantálható akkor, ha az MNB-elnök tisztázatlan és botrányos „offshore ügye” nem zárul le megnyugtató módon. Ehhez elengedhetetlen, hogy Simor tisztázza magát, és a bizottság rendelkezésére bocsássa azokat a dokumentumokat, amelyek igazolják, hogy eladta a ciprusi cégét, hazahozta a vagyont és teljesítette ezzel kapcsolatos adófizetési kötelezettségét – sorolta a kért dokumentumokat Szijjártó. A kormánypárti támogatással megszavazott határozat ehhez október 30-ig szab határidőt a jegybankelnöknek. Szijjártó úgy vélte, udvarias formában kérték fel a helyzet tisztázására Simort, felszólításról nincsen szó.
A jegybankelnök sommásan műbalhénak minősítette a bizottsági ülésen elhangzottakat, s mint mondta, a parlament honlapján szereplő nyilvános vagyonbevallásából mindenki tájékozódhat anyagi helyzetéről. Hozzátette, hogy álláspontja szerint a számvevőszéki és költségvetési bizottságnak nincs joga az iratok bemutatását kérni tőle, köztes megoldásként viszont felajánlotta a bizottsági tagoknak, hogy a jegybanki titkárságon szerdától megtekinthetik az ominózus dokumentumokat.
– Simor Andrásnak, mint minden más magyar állampolgárnak, kötelessége megjelenni és beszámolni a parlamenti bizottságok előtt, akár a monetáris témákban illetékes számvevőszéki és költségvetési bizottság, akár a fogyasztóvédelmi vagy bármely másik bizottság kíváncsi a véleményére. Magára terhelőnek vélt adatokat azonban nem köteles megosztani a bizottságok tagjaival – mondta lapunknak Kolláth György alkotmányjogász. Ugyanakkor a bizottság által hozott határozatnak nem kell magát alávetnie, így jogkövetkezmények nélkül megteheti, hogy nem mutatja be a kért dokumentumokat. (A bizottsági meghallgatások rendszerét illetően alkotmánysértő mulasztásban van a parlament, mindeddig nem tisztázta például azt, milyen következményekkel jár, ha a meghívott nem megy el az ülésre, minthogy azt sem, hogy ha elmegy, de egy árva szóval sem felel a feltett kérdésekre.)
Az MNB-elnök számára a jegybanktörvény előírja, hogy az országgyűlési képviselőkhöz hasonlóan évente tegyen vagyonnyilatkozatot. Ezt Simor rendszeresen meg is tette. A 2010-es évről a parlament mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottságához benyújtott vagyonnyilatkozatában két budapesti házat és egy vértesi üdülőt, egy Mercedes gépkocsit és egy vitorlást tüntetett fel. Emellett – az év elején – 1,525 milliárd forintot érő értékpapír-állománnyal, döntően befektetési jeggyel rendelkezett. Gazdasági társaságban nem vállal szerepet. Az elnök 2009-ben minden bizonnyal beváltotta ígéretét és hazahozta Ciprusról befektetéseit, mással ugyanis nehezen magyarázható, hogy az előző évi, 2008-as nyilatkozatban szerepeltetett 80 millió forintos megtakarítás miként gyarapodhatott hirtelen 1,378 milliárd forintra.
– A jegybankelnök szálkából lassan gerendává növekszik a kormány szemében, nem is csoda, hogy minden elképzelhető módon próbálnak fogást keresni rajta és megszabadulni tőle – mondta lapunknak egy névtelenséget kérő elemző. Erre utalnak az MNB felügyelőbizottsági elnöke, Járai Zsigmond által a jegybanki gazdálkodást pazarlóként beállító támadások, amit Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos is örömest kivizsgáltatott volna – ha lett volna rá hatásköre. Ez az Állami Számvevőszék feladata. Az ÁSZ a múlt héten cáfolta azt a lapértesülést, miszerint folyamatban lévő vizsgálatuk Simor ciprusi offshore ügyére is kiterjedne. Orbán Viktor kormányfő pedig pénteki rádióinterjújában megjegyezte: meglepetéssel értesült az MNB százmilliárd forintos idei várható veszteségéről, amit jövőre a kormánynak valamilyen forrásból vissza kell majd pótolnia. Inkább az a furcsa, hogy ez meglepte a kormányfőt: a veszteség tényéről és várhatómértékéről ugyanis a jegybank két hónappal korábban hivatalosan tájékoztatta a Matolcsy György által vezetett Nemzetgazdasági Minisztériumot. Tegnap egyébként frissítette előrejelzését Simor, aki szerint 12 milliárdos veszteség keletkezhet a jegybankban.
Eltérő számítások
A kormány által megjelölt 2,5 százalékkal szemben 3,1 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány várható 2012-ben a jegybank szakértői szerint. A hiánycél azonban a tartalék 200 milliárd forintosra tehető részének eltörlésével és a már ismertetett kormányzati intézkedések szigorú betartásával elérhető – vélik az MNB-nél. A tartalékok törlése ugyanakkor jelentősen szűkíti a kormány mozgásterét, az év közben felmerülő kedvezőtlen hatások ellensúlyozása így nehézségekbe ütközhet. A számítások közti jelentős különbséget az okozza, hogy a kabinet túlbecsüli a kormányzati intézkedések hiánycsökkentő hatását, és a makrogazdasági előrejelzésük sincs szinkronban a jegybankkal. Előbbi 1,5 százalékos, utóbbi csupán 0,6 százalékos GDP-növekedést valószínűsít a jövő évre. (K. B.)