Matolcsy esete a szesszel
Egy képviselői kérdésre adott válaszában azt írja Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, hogy az alkoholtermékek differenciált adóemelése uniós jogi aggályokat vet fel. Márpedig az elfogadott törvény eltérő, öt-, illetve ötvenszázalékos adóemelést ír elő, kedvezőbb helyzetbe hozva a párlatokat (gyümölcspálinkákat) és a természetes aromával előállított szeszes italokat más, magas alkoholtartalmú szeszes italokkal szemben.
A törvény szavazása előtt ugyan felcsillant a remény, hogy egységesen öt százalékkal nőjjenek a terhek: Rogán Antal nyújtott be erről egy zárószavazás előtti módosító indítványt, ám a fideszes politikus szinte azzal a lendülettel vissza is vonta javaslatát. Így maradt az uniós joggal ellentétes verzió, amit ki is hirdettek a Magyar Közlönyben. Várható tehát Brüsszel állásfoglalása az ügyben.
Matolcsy így ír az elszalasztott lehetőségről: „Képviselő úr ezt az indítványát sajnos visszavonta”. Amit lehet úgy is értelmezni, hogy szerinte Rogánt terheli a felelősség, amiért nem sikerült az uniós normáknak megfelelő jogszabályt alkotni. A miniszter sajnálkozása azonban inkább saját tárcája felelősségéről szólhat: az általuk beadott, nevük alatt futó eredeti törvényjavaslat ugyanis már tartalmazta a differenciált adóemelést. Ezt kellett volna helyre tennie Rogán javaslatának, ami elmaradt.
A képviselő egyébként nem az uniós elvárásokkal indokolta utóbb visszavont javaslatát, hanem azzal, hogy a különféle alkoholtermékeknek egészségügyi szempontból azonos hatásuk van, ezért kell egységes adómértéket alkalmazni.
A minisztériumban folyó előkészítő munka megítéléséhez támpontot ad a tárcavezető következő megjegyzése: „A jogalkotásról szóló törvény kimondja: a jogszabályok megalkotásakor biztosítani kell, hogy a jogszabály megfeleljen a nemzetközi jogból és az európai uniós jogból eredő kötelezettségeknek.” Figyelembe véve a jövedékiadó-törvény megalkotásának folyamatát, illetve Matolcsy levelét, megállapítható, hogy ez a körültekintő munka ebben az esetben elmaradt, a minisztériumtól, illetve a kormánytól egy nyilvánvalóan EU-jogot sértő javaslat került a parlament elé. A nemzetgazdasági tárcánál időközben felismerhették a hibát, mert Rogánnak a zárószavazás előtti módosítóját támogatták az alkotmányügyi bizottságban – hiába.
A törvényt végül Font Sándor szintén kormánypárti képviselő módosítójával fogadták el, amiről ezt írja Matolcsy: „Az Országgyűlés Font Sándor képviselő úr T/4049/13. számon, a tárgyban benyújtott – az uniós jogi aggályokat el nem oszlató – zárószavazás előtti módosító indítványát fogadta el, melyet az előterjesztő Nemzetgazdasági Minisztérium egyébként nem támogatott. Font elfogadott javaslata a mézzel ízesített pálinkákat sorolta át az alacsonyabb jövedéki adó alá.