Leszoktatnáka vásárlókat a nejlontasakról
Bár az új termékdíjtörvény csak egy hónapja lépett hatályba, a gyártóknak pedig a jövő év elejétől kell befizetni az ebben szereplő díjtételeket, azonban a birtokunkba került, jelenleg még tárcaközi egyeztetés alatt álló tervezet a bő egy hónapja élő törvényhez képest is jelentős, háromszoros termékdíjnövelést irányoz elő, elsősorban a kereskedelmi csomagolásoknál. Így például a különféle műanyagoknál – idetartoznak a nem lebomló PET-palackok – az eddigi kilogrammonként 56 forintról 150 forintra nőne a környezetvédelmi termékdíj, az üvegeknél 7 forintról 20-ra.
Valamivel kisebb lenne a fém csomagolóanyagok – javarészt idesorolandók a sörösdobozok – díjtételének emelkedése, itt 286 forintról 350 forintra nőne a termékdíj. A műanyag bevásárlószatyrok kilogrammja után 1300 forint helyett 1500 forintot fizettetne a javaslat gazdája. A legnagyobb termékdíjszigorítást a törvényalkotó a rádiótelefonoknál alkalmazná, ott a jelenlegi 100 forintról 500-ra növelnék a közterhet.
Azt egyelőre nem tudni, hogy az ipar számára ez ténylegesen mekkora költségnövekedést jelent. A megkeresett szakmai szövetségek egyelőre nem kívánták kommentálni az értesüléseinket, mivel – a megszokottá váló ügymenet részeként –velük még nem egyeztetett a kormány. Informálisan tudnak a tervezetről, azonban a kérdés az, hogy a díjtételek szigorítását milyen más, az adófi zetést mérséklő feltételekbe csomagolja a törvényhozó. Erről egyébként semmit nem tartalmaz a tervezet.
Jelenleg a gyártó mentesül a környezetvédelmi termékdíj megfizetése alól, ha teljesít egy bizonyos viszszagyűjtési és újrahasznosítási kvótát. Hozzávetőleges becslést csak az üdítőipar illetékeseitől hallottunk, így – a jelenlegi kvótákat alapul véve – az esetleges változással az üdítőipar által most fizetett 3,6 milliárd forintról nagyjából 9,8 milliárdra nőhet a termékdíj-fizetési kötelezettség.
Tegnapi hírünk szerint a chipsadónál is durva emelésre készül a kormány.