A Fidesz középtávon energiaár-emelést tervez
– A kormány részéről csak rövid távon tartható az energiaárak befagyasztása – válaszolta tájékoztatóján lapunk kérdésére Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) klíma- és energiaügyi államtitkára. Azt, hogy meddig nem emelik az energiaárakat, nem jelölte meg. Szavaiból azonban az rajzolódott ki, hogy ezt alapvetően a mostani fűtési szezonra érti.
Érvelése szerint egy árbefagyasztás kivételesen indokolt esetben, a társadalmi összeomlás megakadályozására „méltányolható”, illetve „kezelhető”. Középtávon azonban ez már a berendezések elavulása miatt az ellátás biztonságát veszélyezteti. Ugyanilyen alapon a számla bizonyos százalékára rúgó szolidaritási tényező beépítését kezdeményezte. Ennek mértékét nem jelölte meg, így konkrétan azt sem, hogy mikortól és mekkora energiaáremelést valószínűsít.
Szavaiból kitűnt: úgy véli, a gázés a távhőszektorban végrehajtott képletmódosításokkal már kivették a lakossági árból a felesleges költségelemeket, amivel jelentős áremelkedéseket akadályoztak meg. Hasonló lépésekre ugyanakkor – jelen állás szerint – nincs további lehetőség. Mostantól a cégek esetlegesen emelkedő, majd elismert költségeit az Orbán-kormány által meghatározott képlet szerint érvényesíthetik a tarifában.
Kérdésünkre, hogy az energiaárak csökkentése szóba kerülhet-e, leszögezte: a technikai fejlődés hosszú távon kecsegtethet ezzel a lehetőséggel. Ám hivatkozott a Nemzetközi Energiaügynökség felméréseire, melyek szerint belátható időn belül az alternatív termelési módok nem lesznek képesek versenyképes áron teljes egészében kiváltani a hagyományos energiahordozókat. Felidézte a most elfogadott, 2030-ig érvényes energiastratégia megfogalmazását: a kormány úgy véli, „az emberiség az olcsó energia tévhitében él”.
A Paksi Atomerőmű bővítéséről, arról, hogy mennyibe kerülne az egység tervezett bővítése, ehhez mekkora állami támogatásra lesz szükség, illetve miképp tervezik az éjszaka termelt áram hasznosítását, azt mondta: az energiastratégia – alternatíva híján – a jelenlegi blokkok felújítása, élettartamuk meghoszszabbítása mellett kötelezi el magát. Idővel, 2025–2030 között új blokkokkal váltanák ki a meglévőket, de a kormány erről bizonyosan csak azután dönt, hogy a mostani uniós biztonsági felülvizsgálat, a stresszteszt lezajlik.
Indok: a társadalom
A rezsiköltségek szinten tartása jelenleg társadalmi szempontból indokolt, ezért nem nő a földgáz végfogyasztói ára a negyedik negyedévben – adta hírül a fejlesztési tárca. A tájékoztatásban – amelynek tartalma megegyezik korábbi értesüléseinkkel – emlékeztetnek arra, hogy a kormány a gáz és az áram díjának központosítása, gyakorlatilag befagyasztása után a helyi távhődíjak emelését is megtiltotta, és 2012-től hasonló lépést tervez a víz-, szemét- és csatornadíjak terén.
Miből csökken az energiafogyasztás?
A kormány 30 százalékkal csökkentené a honi épületek energiafogyasztását 2030-ig, erre alapvetően a szén-dioxid-kvóta értékesítésének bevételeit költik. A keret évi néhány milliárd forint. Bencsik János bejelentette, hogy a még több évvel ezelőtt nyertesnek hirdetett panelprogramos pályázók közül – akik támogatására szerinte az előző kormány nem biztosított keretet – további 1,63 milliárd forintból újabb 3200 panellakás kaphat támogatást. Ezt jövőre hasonló követheti.