Mobil vészjelző az erőszak visszaszorítására

Élete során minden ötödik magyar nő lesz legalább egyszer módszeres és rendszeres erőszak áldozata párkapcsolatában. Ez erősen befolyásolja gyermekeik korai fejlődését is. A magyarországi kutatási adatok szerint legalább tízszer annyi kriminális esemény történik, mint amennyinek a rendőrségi feljegyzésekben nyomát lelhetjük.

Európai felmérésekre alapozott becslési módszerrel megállapítható, hogy egy tízmilliós országban a családon belüli erőszakkal kapcsolatos beavatkozási, rendőri, egészségügyi ellátási és egyéb költségek mintegy évi 400 millió eurót tesznek ki. Ez a számítás azonban kizárólag a közvetlen ráfordításokat tartalmazza. Felbecsülhetetlen károkat okozhat a kezeletlen, megtűrt erőszak közvetett, esetleg csak később jelentkező társadalmi-gazdasági-szociális hatása.

A Nők a Nőkért Együtt az Erőszak ellen mottóval meghirdetett program lehetővé teszi, hogy az eddigieknél szorosabb együttműködés jöjjön létre a bántalmazott nők és gyerekek jogait védő szervezetek és a rendőrség között. Mindezeken túl a program fontos üzenetet küld a társadalom és a döntéshozók felé: az emberi jogok folyamatos sérelme ellen fel kell lépniük a társadalom szereplőinek is. Tóth Györgyi, a NANE Egyesület elnöke fogalmazta meg ezeket a gondolatokat azon a konferencián, amelyet a Vodafone, a világ legnagyobb mobiltársaságának magyarországi érdekeltsége rendezett a nyár közepén.

A Vodafone képviselőjeként Gothárdi Ibolya, a Vodafone Magyarország humán erőforrás vezérigazgató-helyettese itt jelentette be, hogy a társaság társadalmi felelősségvállalási programjának keretében fokozottan kíván foglalkozni a nők biztonságával. A bejelentést tett követte. A családon belüli erőszak megelőzése érdekében júliustól megkezdték mobil vészjelző készülékek kifejlesztését és tesztelését, együttműködve a NANE Egyesülettel, a XI. kerületi rendőrkapitánysággal, az iData Kft.-vel és a Top Cop Securityvel.

Gothárdi Ibolya lapunk kérdésére elmondta: a Vodafone nemcsak technikai és anyagi segítséget ajánl, hanem kezdeményező szerepet is vállal. A mobiltechnológiára alapuló vészjelző rendszer hatékony segélyhívó eszköz a kiszolgáltatott helyzetben lévő áldozatok számára. A technológiát Spanyolországban és Nagy-Britanniában már sikeresen tesztelték. A gyufásdoboz méretű készülék egy gombmegnyomásával vészjelzést küld a központba, ahol meg tudják határozni a segélykérő földrajzi koordinátáit. A Vodafone a civil, az állami és magánszférában dolgozó szervezetekkel együttműködve vezeti be ezt az új szolgáltatást a családon belüli erőszak által okozott súlyos károk csökkentése érdekében. A hazai tesztprogram a szükséges képzések után júliusban kezdődött, amikor harminc, veszélyben lévő nőt láttak el a szükséges készülékekkel egyéves időtartamra. A tapasztalatok összesítése lehetőséget nyújt a megelőzésre, illetve az áldozatok megmentésére és életminőségük javítására.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.