Végtörlesztés rohamban

Ahogy azt már megszokhattuk, a kormány lényegi egyeztetés és a várható hatások elemzése nélkül, egyéni képviselői indítványként (Rogán Antal) egy nap alatt átverte a parlamenten a devizaalapú jelzáloghitelek kedvezményes végtörlesztéséről szóló javaslatát. A kabinet hasonló tempót és mentalitást vár el az adósoktól is. A szűkre szabott határidők nem sok lehetőséget hagynak a mérlegelésre: az adósok év végéig jelezhetik bankjuknak, ha élni kívánnak a lehetőséggel, majd onnantól mindössze két hónapjuk van arra, hogy rendezzék adósságukat.

Persze akinek van annyi tartaléka, hogy egy összegben visszafizesse tartozását, annak nincs min gondolkodnia. Igen kedvező feltételek mellett, svájci frank esetében 180-as, euróalapú hitelnél 250-es, míg japán jenben jegyzett kölcsönnél kétforintos árfolyamon megszabadulhat adósságától és minden további, az árfolyamok mozgásából adódó kockázattól. Bár az ügyfélnek a felvételkori szintekhez képest lesz némi vesztesége, a mostani árfolyamokon számolva 25, 14, illetve 28 százalékot nyer, vagyis egy tízmilliós tőketartozás esetében 2,5 millió, 1,4 millió, illetve 2,8 millió forintot spórolhat meg.

Lenne azonban min rágódniuk azoknak, akiknek nincs annyi pénzük, hogy abból rendezni tudják adósságukat, viszont szívesen átváltanák devizahitelüket forintra. A hétfőn elfogadott törvény szerint a bankoknak hatvan napon belül elő kell készíteniük a kölcsönszerződés végtörlesztéssel történő lezárását, ám arra nincsen szabály, hogy a devizát kiváltó új forinthitelt mennyi idő alatt kell folyósítaniuk. Márpedig borítékolható, hogy a bankok nem fogják törni magukat azért, hogy saját ügyfelük hitelét forintosítsák, hiszen ez az említett mértékű veszteséggel jár a számukra.

Némileg más a helyzet, ha az adós nem addigi bankjától, hanem valamelyik konkurenstől akar forinthitelt felvenni. Amennyiben jó ügyfél, a törlesztőrészleteket rendben fizeti és az ingatlana is elegendő fedezetet nyújt, a pénzintézet nyilván két kézzel kap majd utána. Ám a siker még így sem garantált: mivel a hitelügyintézés beindításához szükség van addigi bankunktól egy igazolásra (egyebek mellett a hitel céljáról, a tartozás összegéről), így mindjárt jeleznünk kell azt is, hogy végtörleszteni szeretnénk, amivel beindul az említett hatvannapos visszaszámlálás, ameddig a tartozást rendezni kell.

A hatvan nap pedig igen szűkös, „normál” körülmények között, szakember segítsége nélkül egy devizahitel végtörlesztése vagy forintosítása három-négy hónapot is igénybe vehet – mondta lapunknak Rákos Tamás, a Credithill hitelközvetítő értékesítési igazgatója. Bár a folyamatot ebben az esetben nem lassítja az árfolyamok volatilitása (szélsőséges ingadozásnál gyakran újabb és újabb igazolásokat kell beszerezni tartozásunk aktuális, forintban számolt értékéről), hiszen fix árfolyamon lehet törleszteni, a hiteligénylés azonban így is elhúzódhat. Többek között be kell szerezni a szükséges papírokat, új értékbecslést készíteni, a hitelt a banknak el kell bírálnia. Ezek önmagukban is időigényesek, ám ha mindezek mellett még a kedvezményes végtörlesztés miatti fokozott érdeklődés is terheli az ügyintézőket, akkor garantálható, hogy ismeretség, protekció nélkül szinte kizárt, hogy két hónap alatt átfusson a rendszeren a kérelem – tette hozzá.

Az az ügyfél pedig igen rosszul jár, aki ugyan elindítja hitelének kiváltását, de végül kicsúszik a két hónapból. A hatvanegyedik napon a bankját ugyanis már semmi sem kötelezi arra, hogy kölcsönét a rögzített árfolyamon számolja el. Az ügyfél ilyenkor dönthet úgy, hogy leállítja a folyamatot, nem kéri az új hitelt (remélhetőleg a szerződéskötésig még nem jutott el), az addig felmerült költségeket azonban így is neki kell állnia. Jó esetben a bank éppen akciósan kínálta új hitelét, ilyenkor általában elengedik az induló költségeket (vagy legalább egy részét, ahogy az mostanában elég gyakori), ám ha nem volt ilyen szerencsés, akkor akár 150 ezer forinttal szegényebben jöhet ki a történetből.

Mindezek alapján Rákos Tamás azt ajánlja a devizahitelüket forintosítani akaró adósoknak, hogy először saját bankjukat keressék fel, illetve kérjenek segítséget hitelközvetítőtől, mivel az ezzel foglalkozó szakemberek ismerik a bankok ajánlatait, de fel tudják gyorsítani a papírok beszerzését vagy a földhivatali ügyintézést is, amivel értékes időt nyerhetnek. Az elfogadott szabályozás ugyan nem teszi lehetővé, hogy a hitelközvetítők jutalékot számítsanak fel a végtörlesztések intézéséért (vagyis az ügyfélnek ez egy fillérjébe sem kerül), de az értékesítési igazgató szerint ennek ellenére segíteni fognak, ha valaki hozzájuk fordul.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.