Matolcsy hatékonyabb adóbehajtást vár el
Talán nem véletlen, hogy a miniszter akkor hozta szóba az adóhátralékok leépítését, amikor nyilvánosságra került az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése a 2010. évi költségvetés végrehajtásáról. Abban ugyanis az állami gazdálkodás egyik legkritikusabb területeként azonosították be az adóhátralékok kezelését. Tapasztalataik szerint az adó behajtása nem hatékony: tavaly 15 százalékkal 1900 milliárd forintra (ez nagyjából egyévi szja-bevétel) nőttek a kinnlevőségek. A helyzet valójában még súlyosabb, mert az adósság több mint háromnegyedének behajtására nincs mód, mivel a vállalkozás már nem működik.
Feltárták, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál a mintavételi eljárás során az esetek több mint nyolc százalékában eltekintenek az ellenőrzéstől kapacitáshiányra hivatkozva, ami az ÁSZ szerint elfogadhatatlan. A számvevők ezért intézkedési terv készítését kérik a nemzetgazdasági minisztertől a nyilvántartott hátralékállomány növekedésének megállítása érdekében. Jogszabályi felhatalmazás híján korábban egy ilyen felszólítás nem késztette feltétlenül cselekvésre az adott szervezetet, ám a nemrég hatályba lépett számvevőszéki törvény alapján végső esetben akár bíróságig is elérhet az ügy, ha nem teszi meg a szükséges lépéseket a minisztérium. Az ÁSZ szerint a még működő adóalanyok körében kell felgyorsítani az ellenőrzéseket, hogy be lehessen hajtani a kinnlevőségeket.
Kimaradt az adócsökkentés
A jelentés apropóján az ÁSZ által kiosztott néhány oldalas sajtóanyag részletesen foglalkozik a tavalyi adóbevételekkel, megállapítva, hogy az év közben bevezetett több új adónem ellenére a bevételek 235,8 milliárd forinttal elmaradtak a törvényben tervezettől. Emlékeztetnek arra, hogy a kockázatokra, az adóbevételek „realizálhatóságának bizonytalanságára” az ÁSZ már a 2010. évi költségvetési törvényjavaslat véleményezése során felhívta a figyelmet. Rákérdeztünk a számvevők tegnapi sajtótájékoztatóján, hogy a sajtóanyagban a bevételek elmaradásának magyarázata során a tervezési kockázatok mellett miért nem szerepel a Fideszkormány által tavaly év közben végrehajtott társaságiadó-csökkentés.
Azt a választ kaptuk, hogy egy 800 oldalas jelentésből készült ötoldalas kivonatba nem fér bele minden információ, de egyébként sem látták szükségesnek kettébontani az évet a két kormány tevékenysége szerint.
Az MTI a sajtóanyag alapján készült tudósítást közölt tegnap.