Életút Program 162 gyereknek
Az alapítvány kuratóriuma a pályázókat a Debreceni Egyetemmel közösen összeállított, tehetséget értékelő tesztsorozat segítségével, illetve a szociális helyzetüket felmérő családlátogatást követően választja ki. A tehetséggondozás központja minden térségben a közösségi ház, amely Jászberényen kívül Szegeden, Kaposvárott, Nagybajomban és Pécsett immár 162 gyermek fejlődését segíti, összesen 12 főállású mentorral.
Mentorok szerepe
Az Életút Programban tanuló gyermekeknek a fejlesztő foglalkozásokon (idegen nyelv, informatika, szövegértés, dráma) kívül szabadidős programokat is szerveznek, gyakran szüleikkel együtt is. Többek között színházba, kiállításokra, kirándulásokra és táborokba biztosítanak részvételi lehetőséget.
Az alapítvány mentorai rendszeres iskola- és családlátogatások során tartják a kapcsolatot az osztályfőnökökkel és szülőkkel. Szerepük sokrétű: szociális munkásként, pedagógusként, olykor pszichológusként vagy barátként állnak a gyermekek mellett.
Jászberényben az alapítvány 162 diákja előadásokkal, filmbemutatókkal vagy éppen kiállítás keretében mutatta be egész éves projektmunkáját. A többéves munka eredményei most érnek be. Így például a 14 év feletti 77 gyermekből 42-en tettek sikeres angol, illetve német nyelvvizsgát. 2010–2011-es tanév I. félévében 72 gyerek ért el 4,5 feletti tanulmányi átlagot. 39-en felvételiztek sikeresen középiskolába. A Csányi Alapítvány az Életút Napon a legeredményesebb tanulókat külön is jutalmazta, jeles tanulmányi eredmény mellett a megyei és országos tanulmányi és sportversenyeken elért helyezés, kiemelkedő művészeti teljesítmény és sikeres nyelvvizsga alapján.
Új koncepciók
A gyerekek több táborban is megfordulnak az évek során, amelyek az úszás, az angol nyelv, a helytörténet, a dráma, az egészség vagy a természettudomány köré épülnek. Míg 2006-ban három táborban, addig 2011-ben már 12 helyi táborban és nyolc központi szervezésű – köztük három külföldi – táborban tanulhatnak és pihenhetnek a gyermekek. Ezen a nyáron három nyelvi tábort szervez az alapítvány, Brightonba, Máltára és Bécsbe: összesen 48 gyerek tanulhat nyelvet és szerezhet élményeket ezen a nyáron külföldön.
Fordulópontnak számít az alapítvány életében, hogy a 2005-ös alapítás óta az elsők között támogatott gyermekek egyike idén felsőoktatási intézményben folytathatja tanulmányait. A jövőre gondolva dolgozta ki és indítja el az alapítvány az egyetemista tanulók támogatási rendszerét. A szociális támogatás mellett többek között tanulmányi ösztöndíjat is fizet az ösztöndíjátlagtól függően. A tanulmányi ösztöndíjrendszert az új koncepció jegyében a kiemelkedően jól tanuló általános iskolás tanulóknál is bevezeti az alapítvány, így az ösztöndíjasok száma várhatóan 70-75 főre bővül.
Gyerekparlament
Újdonság az is, hogy a tehetséggondozó programba 2011-től a diákokat is bevonja az alapítvány. A cél, hogy a kuratóriummal együtt gondolkodhassanak és közösen fejlesszék a mentorokkal a mindennapok munkáját. A Gyerekparlament az Életút Napon tartotta alakuló ülését és itt választották meg képviselőiket is.
Csányi zenekar
Az alapítvány nem csak a tanulmányi eredmények ösztönzésével járul hozzá a tehetséges gyermekek képességeinek fejlesztéséhez. 2008 nyarán egy sarlóspusztai táborozás alkalmával megalakult például az alapítvány zenekara, hét 13–14 éves gyermek részvételével. Az így létrejött Csányi Band tagjai közül korábban többen nem tanultak sem énekelni, sem hangszeren játszani. A zenei alapok többnyire híres költők verseire épülnek, stílusuk főként a blueshoz hasonlít. Az idei Életút Napra elkészült első önálló CD-jük.
A jászsági indulás
A Életút Nap jászberényi helyszínének kiválasztása egyébként nem volt véletlen. Ez volt az alapítvány első közösségi háza, itt indult az első tehetséggondozó csoport egy főállású mentorral. A városban ma már 41 diák tehetséggondozása folyik három csoportban, három mentorral és több fejlesztő tanár segítségével. A régió hátrányos helyzetéből adódóan a jászsági gyerekeknek kiemelt szükségük van a szervezett keretek közötti tehetségfejlesztésre és a szociális hátrányok leküzdésére.
A CSÁNYI ALAPÍTVÁNYRÓL
Az alapítványt egymilliárd forinttal dr. Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója alapította 2005-ben, magánvagyonából. A tehetséggondozó programra az alapítvány az alapítói vagyon mindenkori hozamát és a támogatásokat fordítja. Az alapítvány iránti nagyfokú érdeklődést bizonyítja, hogy az elmúlt években egyre több magánszemély és nagyvállalat is csatlakozott támogatóként, ezzel is gyarapítva a rászoruló gyerekek fejlesztésére fordítható forrásokat.