Bevezetés a tudásiparba: alkimisták a Richterben
A hazai oktatáspolitika évtizedek óta nagyon keveset tesz azért, hogy utánpótlást biztosítson a különböző szakágazatok számára. Különösen igaz ez a természettudományok esetében, ahol évről évre riasztóan csökken az egyetemre jelentkezők száma. Az ország legnagyobb gyógyszervállalata, az immár nemzetközi méretekben is erősen terjeszkedő Richter mind nagyobb erőfeszítéseket tesz azért, hogy az egyetemeken, a közép- és általános iskolákban ösztöndíjakkal növelje az érdeklődést a biológiai, kémiai tudományok iránt. De ezen túl is speciális programok egész sorát támogatja annak érdekében, hogy a fiatal korosztály megismerje és megkedvelje ezeket a tárgyakat. Ezt a célt szolgálja az Alkimistatábor is, amely 11. éve működik a Vegyészeti Múzeum aktív közreműködésével.
Tanulás vakáció idején
A magyarországi kémia és vegyipar alkotásainak megőrzésére jött létre 1963-ban a Magyar Vegyészeti Múzeum. (Ma: Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Vegyészeti Múzeuma).
Az intézmény a gyűjtemények gyarapításán, a tárgyak és dokumentumok feldolgozásán, bemutatásán túl múzeumpedagógiai feladatokat is ellát. Foglalkozásokat tart kémiatörténetből, általános technikatörténetből. Szorosan illeszkedik ehhez a programhoz a tíz éve létrehozott Alkimistatábor, ahol a kémia iránt érdeklődő diákokat fogadják a nyári vakációban. Az ország egész területéről érkező táborozók, általános és középiskolás diákok tanári irányítás mellett vesznek részt a múzeumban és különböző helyszíneken tartott foglalkozásokon.
A tábor sikerét bizonyítja, hogy évről évre visszatérő lakói vannak. A közel 20 fős csoportokban olyan diákok is vannak, akik immár ötödik alkalommal vesznek részt az Alkimistatábor foglalkozásain. A tábor szakmai irányítója Kapocsi Margit Katalin kémiatanár, aki 2004-ben a kémiaoktatásban elért eredményeiért átvehette a Richter gyógyszervállalat által alapított „A magyar kémiaoktatásért” egyik díját.
Gyakorlati tudomány
Ezt a jelentős programot kezdetektől támogatja a nagyvállalat, mert pontosan illeszkedik az oktatásfejlesztés érdekében kidolgozott stratégiai koncepciójához. A Richternél úgy látják, hogy a felnövekvő generáció természettudományos szemléletének alakításában kiemelkedő szerepe van az Alkimistatábornak.
A társaságnál dolgozómunkatársak gyermekei számára a Richter Munkavállalói Jóléti Alapítvány minden évben meghirdeti és a részvételi díj részbeni vagy teljes átvállalásával támogatja a 13–18 éves fiatalok részvételét az Alkimistatáborban. Ezenkívül házigazdaként is fogadja a táborlakókat: idén 11. alkalommal jártak a gyerekek a Richter dorogi fióktelepén, ahol évente változatos, tartalmas programot állítanak össze számukra a szakemberek.
Tehetségtotó
A táborok résztvevői tisztelettel emlékeznek Pillich Lajos rubindiplomás vegyészmérnökre, a Richter Gedeon Nyrt. örökös tiszteletbeli elnökére, aki amíg élt, folyamatosan figyelemmel kísérte az Alkimistatábor életét, személyes élményeinek megosztásával színesítette a találkozásokat.
Idén a kémia nemzetközi éve jegyében a diákoknak alkalmuk nyílt a tanlaboratóriumban kémiai kísérleti feladatok elvégzésére, sőt még egy vetélkedőt is rendeztek számukra. A hagyományos Alkimista-totó helyett most Te-Ke-Totón (tehetségkereső totó) mérhették össze tudásukat a fiatal kémikusok.