„Nyelvében él a nemzet”
A Nyelvápolók Szövetsége a XX. század utolsó évtizedében vállalta fel, hogy továbbviszi a nyelv védelmének hagyományát. A társaság elnöke, dr. Grétsy László úgy látja, a társadalom érdekében van szükség a nemzeti kincs ápolására.
A 80-as évek elején jött létre az a nyelvészekből, írókból, tanárokból, újságírókból, színművészekből álló önkéntes közösség, amely 1982 és 1989 között kezdeményezte anyanyelvi táborok rendezését, szót emelt az idegen nyelvű feliratok mértéktelen terjedése ellen, támogatta nyelvművelő szakkönyvek és írások kiadását – emlékezik vissza a kezdetekre Grétsy professzor. Lényegében ezt a feladatkört vette át és szélesítette ki az Anyanyelvápolók Szövetsége.
A szövetség célja az anyanyelv ápolása és védelme a nyelv használói, a társadalom érdekében. Arra törekszik, hogy soraiba tömörítse mindazokat, akik felelősséget éreznek anyanyelvünk jelen állapotáért, helyes és kulturált használatáért, közéleti szerepének és jogának visszaállításáért. Tagjai vallják, hogy az anyanyelv kellő ismerete és igényes használata mindenfajta tudás megszerzésének és a társadalmi-szellemi megújulásnak nélkülözhetetlen feltétele. Tagja lehet minden magyar vagy külföldi állampolgár, aki egyetért a szövetség céljaival. Az elmúlt évtizedekben különböző alapítványok három díjat hoztak létre a legérdemesebbek elismerésére. A Kazinczy-, a Péchy Blanka- és a Lőrincze-díjat évről évre adják át a nyelv őrzőinek.
Számomra a legkedvesebb a Lőrincze-díj – mondja Grétsy professzor. A díjat a 18 évvel ezelőtt, 1993-ban elhunyt jeles nyelvtudós, az egész ország által ismert és szeretett Lőrincze Lajos emlékére alapítottuk, közvetlenül halála után. Ebben a díjban azok részesíthetők, akik az anyanyelvi kultúra ügyét hosszú időn át szolgálták kutatói, ismeretterjesztői és mozgósító erejű szervezői tevékenységükkel. Az Anyanyelvápolók Szövetsége civilszervezet, amelynek nincs saját bevétele. A díjat egy két évvel korábban létrehozott alapítvánnyal, A Szép Magyar Nyelvért Alapítvánnyal közösen hoztuk létre. A Lőrincze-díjat olyan kiváló szakemberek, jeles tudósok, pedagógusok nyerték és nyerik el –évente ketten –, akik a magyar nyelv ápolásáért, korszerűsítéséért, alapos megismertetéséért és megszerettetéséért sokat tettek. Eddig harmincheten nyerték el a diplomát, köztük vannak olyan jeles, közismert személyiségek, mint Bencédy József, Péntek János erdélyi, Ágoston Mihály vajdasági professzor és Benkő Loránd akadémikus. Végtelenül örülök e díjnak, mert nemcsak Lőrincze Lajosnak állíthatunk ezzel emléket, hanem elismerhetjük azoknak a munkáját, akik a társadalom számára igyekeznek feltárni nyelvünk gazdagságát, értékeit, szépségét. Örülök annak is, hogy a BROKERNET Csoport saját alapítványa, a BROKERNET Jövő Alapítvány rendszeresen támogatja szövetségünk kezdeményezéseit.