A bank mindent vinne

A válság előtti áruknál átlagosan 15 százalékkal olcsóbban cserélnek gazdát a lakások, az ingatlanpiac, úgy tűnik, ezzel elérte a mélypontját, további nagy áresésre egyelőre nem számíthatnak a vásárlók.

Már csak azért sem, mert egyre több eladó lép inkább viszsza, ha úgy látja, az eredetileg tervezettnél csak jóval kevesebbet kapna lakásáért. Ezzel együtt mind többen vannak azok, akik, ha akarnak, sem tudnak megszabadulni devizahitelüktől, mivel az elszabadult svájci frank miatt lakásuk értékét meghaladta a tartozásuk – derül ki a tegnap első ízben publikált Duna House Barométerből, melyet az ingatlanközvetítő hálózat saját adatbázisára támaszkodva épített fel. Rutai Gábor, a cég vezető elemzője elmondta, hogy az eladói oldalon erős tévhitek élnek a reális piaci árakkal kapcsolatban. Nem véletlenül: az almát nem lehet a körtével összehasonlítani, azaz egy pesti és egy debreceni téglalakás aktuális négyzetméterára ugyanúgy eltér egymástól, mint az utcai és az udvari lakásoké, akárhol is vannak.

A Duna House éppen ezért szűkítette a kört, és úgynevezett ingatlankosarakat hozott létre, amelyekben a hasonló adottságú és méretű lakások szerepelnek. Egy kategóriába tartoznak például a pesti belvárosban található 40–60 négyzetméteres tégla, utcai, erkélyes, második–negyedik emeleti, jó állapotú lakások, és egy másikba a kelet-magyarországi hasonlóak. A hálózat a családi házakat kihagyta a felmérésből, mondván, ez az ingatlantípus az, ahol a legnagyobb képtelenség átlagos négyzetméterárakat mondani, ugyanis a kert mérete, a panoráma és még számtalan paraméter befolyásolja az adott ingatlan értékét.

A statisztikákból nem látszik, de tény, hogy az átlagos négyzetméterárakat az is lefelé húzza, hogy a vásárlók egy része komoly kompromisszumokat köt, és az olcsóbbat választja. Így nem szokatlan, hogy az eredetileg utcafronti, erkélyes, emeleti lakást kereső végül udvarit vesz, és nem a keresés elején megjelölt városrészben. A Duna House kimutatása szerint például a legkeresettebb fővárosi kerület a XIII., ahol a lakást vásárolni szándékozók több mint ötöde néz körül, miközben ennél kisebb arányuk vásárol ott.

Az újlakás-piaci barométer érdekes adatokkal szolgál az irányárak és az alkuk mértékéről is. Egyes megyékben, például Szabolcsban és Tolnában 19–22 százalékkal csökkentett irányárra jelentkeznek csak az első érdeklődők. Az irányárak mindenütt túlzottak, bár a szórás nagy, 7–22 százalék között van. A vevők ingerküszöbére süllyesztett irányárakhoz képest a tényleges eladási árak, vagyis az alkuk mértéke 6–13 százalék közé esik, vagyis az eladók ennyit hajlandók még engedni átlagosan az utolsóként meghirdetett árból.

Az FHB Index legfrissebb adatai szerint Magyarországon tavaly 2009-hez képest átlagosan 5,1 százalékkal csökkentek a lakásárak. Az új lakások építése és az építőipar teljesítménye várhatóan 2011-ben eléri mélypontját, amit a Központi Statisztikai Hivatal tegnapi építőipari jelentése is alátámaszt, melyben a májusi adatok szerint a visszaesés 4,4 százalékos volt az előző évhez képest. Az épületek építésére kötött szerződések volumene csaknem húszszázalékos visszaesést mutat.

A lakáspiac még nem halt meg, de nagyon kevés életjelet mutat, és amint a Duna House ügyvezető igazgatója, Guy Dymschiz fogalmazott, a számos ellenség között az egyik legnagyobb az információhiány.Miután az eddigi statisztikai elemzések csak több hónapos csúszással jelentek meg, és túl általánosnak bizonyultak, ezért döntött úgy a cég, hogy havi rendszerességgel közli a legfrissebb kutatást, már az adott hónap elején az előzőről. Ha a keresletről, árakról, alkukról, tranzakciókról, vásárlói érdeklődésről friss információkat kapnak az érdekeltek, azzal a keresleti és a kínálati oldalt is segítik.

A legnagyobb gondot persze nem az árak, hanem az elszabadult devizaárfolyam jelenti. Amikor a svájci frank átlépte a 220 forintos határt, akkor tömegesen mondták vissza eladási szándékukat a lakástulajdonosok. Sokan, akik továbblépnének, most kivárásra vannak kényszerítve, mert jó esetben csak üres kézzel távozhatnának eladott ingatlanukból. Még nagyobb gondban vannak azok, akiknek a lakása már kevesebbet ér, mint amennyivel a banknak tartoznak. Ők egyelőre, ha tudják, fizetik a törlesztőrészleteket, de sem eladóként, sem vevőként nem tudnak megjelenni a piacon, noha szívesen menekülnének olcsóbb, kisebb lakásba.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.