Áron alul kelnek el az ingatlanok
Lapunk megkeresésére Klára Pacesová,a Cseh Takarékpénztár szóvivője a hírt megerősítette. Több prágai szakértő szerint a legtöbb cseh pénzintézet úgy igyekszik segíteni a bajbajutottakon, hogy hosszabb futamidejű és az eddigihez képest kisebb havi törlesztőrészleteket ajánl fel nekik, természetesen magasabb kamatokkal. A gazdasági válság és az idén életbe léptetett megszorító intézkedések miatt azonban egyre többen még ennek a kötelezettségüknek sem tudnak eleget tenni, ezért a lakásaikat igyekeznek eladni. Ami mostanság nem egyszerű, mert Csehországban is pang az ingatlanpiac, országszerte már így is több ezer lakás áll üresen.
A hitelező bankok nem lakoltathatják ki az adósokat. Végső soron bírósági végzéssel vagy a tulajdonos beleegyezésével árverésre bocsátják a jelzáloggal terhelt ingatlant. Ebben az esetben is egyre gyakrabban csak a kikiáltási áron alul tudják értékesíteni a lakást vagy a házat. A vételárból az adós gyakran még a hitelt és a büntetőkamatokat sem tudja kifizetni – tudtuk meg. Ilyen esetekben az érintett további törlesztésre kényszerül, végső esetben pedig a hatályos cseh jogszabályok szerint úgynevezett személyes csőd kimondását kérheti a bíróságtól. Ami anynyit jelent, hogy az adósság visszafi zetéséig, legfeljebb azonban csak öt évig a létminimumnak megfelelő összeget folyósítják neki, s bevételének a többi része a hitelező bankot illeti meg.
Hasonló a helyzet Szlovákiában is, ahol tavaly 2801 olyan ingatlant árvereztek el, amelynek a tulajdonosa nem tudta fizetni a jelzáloghitel havi törlesztőrészleteit. Idén az első öt hónap adatai alapján ez a szám legalább húsz százalékkal emelkedhet – közölte Martin Hatara, a Drazba árverezőtársaság társtulajdonosa. Elmondása szerint a legtöbb bedőlt jelzáloghitel a többségében magyarok által lakott csallóközi régióban található, ahol az országos átlagnál magasabb a munkanélküliek aránya, befektetők híján pedig továbbra sem létesülnek új munkahelyek. – Egyre több családi ház üresen áll ebben a térségben, vagy pedig csak áron alul sikerül értékesítenünk a legtöbbjüket – tette hozzá.
A lengyeleket is intézkedésre késztette a jelzálogpiaci helyzet. A két lengyel kormánypárt tegnap megállapodott abban, hogy miképpen segítsék ki a svájci frankban eladósodott kölcsönfelvevőket. A lényeg, hogy az ügyfelek ezentúl a hitelt közvetlenül abban a valutában törleszthetik, amelyben felvették. A hitelfelvevők ezzel mentesülnek a kamatkülönbözet (spread) megfi zetésétől. A képviselői tervezet értelmében a bankok ezektől az ügyfelektől nem követelhetnek más járulékos költségeket, és nem alkalmazhatnak korlátozásokat sem. Boguslaw Póltorak, a lengyel Bankier.pl elemzője szerint ebben sok új nincs, hiszen eddig is törleszthettek az ügyfelek valutában. Az elemző szerint a bankokkal szemben javasolt tiltások és korlátozások aligha hoznak eredményt, azok létező szerződésekbe avatkoznak be.