Magyar kézben az orosz részvénycsomag
A lépést előkészítő tárgyalássorozatot a kormány és a Szurgutnyeftyegaz között május 24-én létrejött részvény-adásvételi szerződés zárta le. A vételárat a korábban lehívott és el nem költött, szabadon felhasználható IMF-hitel fedezte, így a tulajdonszerzéssel járó kiadás a bruttó államadósságot, a költségvetési hiányt nem növeli.
Pénteken Davos Stern, az INA felügyelő bizottsági elnöke a Business.hr horvát gazdasági portálnak beszélt a Mollal kapcsolatos ügyekről. Megjegyezte: a horvát kormány nem a magyar olajcéggel kötött részvényesi szerződést, hanem az INA belső irányítási szabályzatainak egy részét kívánja felülvizsgálni – idézte a Sternt az MTI. A portál szerint a horvát sajtóban gyakran felbukkanó nyilatkozatok ellenére a horvát kormányzati tárgyalócsoport számára a Mol és a zágrábi kormány közötti részvényesi szerződés „egyetlen szegmensében” sem vitatott, s nem kerül terítékre a magyar tárgyalócsoporttal folytatandó tárgyalásokon.
„A horvát tárgyalócsoport nem kérdőjelezi meg a részvényesi szerződés jogszerűségét és erről nem fog tárgyalni. A horvát fél álláspontja szerint az INA belső szabályzatai módosításának lehetőségét kell megvizsgálni, amelyek az adminisztratív (vállalatvezetési) és tanácsadói testületek tevékenységét szabályozzák a társaságnál” – mondta Stern a portálnak. A Business.hr megjegyezte, az alapszabály és az ügyvezető igazgatóság tevékenységére vonatkozó szabályzat mellett a horvát fél vitatja a döntéshozatali hatásköri listát, azt a belső dokumentumot, amely az ügyvezetőknek túl nagy hatalmat ad és ahelyett, hogy az igazgatóság tanácsadó és segítő szerve lenne, a cég operatív irányítási jogával ruházza fel.