Szlovákiában nincs gond a Slovnaft Mol-tulajdonlásával
Az üzlet csak a Szlovák Nemzeti Párt, különösen Ján Slota szemében volt vörös posztó. A magyarellenes megnyilvánulásairól elhíresült pártelnök időről időre elítélően nyilatkozik Mikulás Dzurindáról és kormányáról, hogy a magyarok kezére játszotta az ország egyik legfontosabb stratégiai nagyvállalatát. Két éve, a meglódult üzemanyagárak miatt Robert Fico kormányfő igyekezett meglehetősen demagóg szólamokkal rákényszeríteni a Slovnaft vezetését árcsökkentésre. Akkor nem feledkezett el hozzátenni azt sem, hogy a szlovák társaság nyeresége Magyarországra vándorol.
Lapunknak nyilatkozva Világi Oszkár, a Slovnaft vezérigazgatója kifejtette, hogy az eltelt évtizedben sosem szembesültek elfogultsággal, illetve visszaállamosítási szándékkal. Cáfolta azokat a híreszteléseket is, amelyek szerint az osztrák OMV révén elsősorban az orosz Lukoil fente vagy még mindig feni a fogát a Slovnaftra. (Anno az olajcégre a Mol mellett az OMV is aspirált.) Az is igaz ugyanakkor, hogy ha a Slovnaft nem lenne tagja a Mol-csoportnak, egyedül aligha élte volna túl a gazdasági válságot.
A gazdasági és politikai elemzőknek azonban az is feltűnt, hogy a pozsonyi versenyhivatal, illetve a pénzügyminisztérium többször is pénzbírságot rótt ki a cégre. Öt évvel ezelőtt erőfölénnyel való visszaéléssel, továbbá azért hozták hírbe a Slovnaftot, mert a nagybani vásárlóknak szerintük különböző árakat szabott meg. 2005 óta egyik ügy sincs lezárva, jogerős döntés idén várható. Évekig húzódott az a per is, amelyet ugyancsak a Gazdasági Versenyhivatal egyik döntése indított el. Állításuk szerint a Slovnaft a kiadásai között 2005-ben indokolatlan tételeket számolt el. A cég ezúttal is fellebbezett, végül a legfelsőbb bíróság az eredetileg kiszabott 43,1 millió eurós bírságot 27,8 millióra mérsékelte.
A Mol-gyanúsítás horvát háttere
A magyar kormányzatnak is dolgozó gazdasági és biztonságpolitikai elemzők szerint az INA-ügylet kapcsán az állítólagos tízmillió euró átadásáról szóló gyanúsítás kulcsfigurája Robert Jezic lehet – tudta meg a Népszabadság. Az Ausztriában előzetes letartóztatásban ülő Ivo Sanader barátjának svájci cégén keresztül jutott el a kenőpénz az egykori horvát kormányfőhöz. A horvát lapok szerint Jezic az a tanú, aki Hernádi ellen vallott. Magyar elemzők szerint ez csak akkor képzelhető el, ha Jezic vádalkut kötött a hatóságokkal. Jezic az ország egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb embere. A jelenlegi államelnök Ivo Jospovic kampányának egyik legnagyobb támogatója is volt. Jezic az egyetlen horvát petrolkémiai gyár, a Dioki elnöke, tulajdonosa, amely az INA-tól vásárolja a gázt. Horvátországban tavalyig az állam erőteljesen dotálta a gáz árát, azóta piaci áron lehet hozzájutni. A gáz új piaci árát a Dioki nem fogadta el, folyamatosan tartozást halmoz fel az INA felé, ami mostanra elérte az 50 millió kunát, csaknem kétmilliárd forintot. A cég folyamatos vitában áll az INA-val. Jezic az elmúlt évben számos botrányos politikai és üzleti ügyletben is érintett volt. 2010 decemberében előzetesbe került a Sanaderrel kapcsolatos kétes ügyletei miatt, nemrégiben azonban szabadon engedték. (B. I.)