Nettó ború - kétharmad veszít az szja-rendszeren
A dolgozók kétharmadának csökkenne a nettó bére a következő két évben, ha a már jogszabályba foglalt módon, valamint kormányzati nyilatkozatokból kikövetkeztethetően változik a személyi jövedelemadózás rendszere. Ennek következményeit nyilván nem fogja vállalni a kormány, vagyis az eddigieknél is nagyobb teher hárul majd a munkaadókra: a béremelés mértéke dönti el, hogy az adóváltozások vesztesei közül kiknek a kárát tudják enyhíteni.
A kormány tervei közül az már közismert, hogy két év alatt eltűnik az szja-rendszerből a félszuperbruttó intézménye, vagyis az adóalapnak az a része, amely a munkaadók tb-járulékának megfelelő mértékben növeli az adó kiszámításakor figyelembe vett összeget. Ez jövőre feleződik, 2013-ra pedig kikerül a rendszerből.
Ez feltétlenül kedvező az adózóknak, mert évente két százalékponttal mérséklődik így az adóteher. Jóval nagyobb a bizonytalanság az adójóváírás jövőjét illetően. Az látszik körvonalazódni, hogy néhány éven belül teljesen kivezetik, bár legutóbb a nemzetgazdasági tárca államtitkára a Népszabadságnak azt mondta, minimális mértékben a későbbiekben is része maradhat az adórendszernek. Matolcsy György miniszter nyilatkozatai azonban arra utalnak, hogy pár év múlva írmagja sem marad az adójóváírásnak.
A lapunkhoz jutott szakértői számítások abból a feltételezésből indultak ki, hogy két lépésben történik meg a kivezetés. Jövőre 7100 forintra csökken a jelenlegi 12 100 forintról az adójóváírás havi maximuma, majd 2013-tól már nem lehetne élni ezzel a tehermérséklő eszközzel. Az adójóváírás éves bruttó jövedelemhatára pedig az idei 2 millió 750 ezerről 2 millió 110 ezerre csökkenne januártól, a rá következő évben pedig már nem lenne értelme ilyen határ állításának, mivel megszűnik az adójóváírás.
A kalkulációk szerint e feltételek mentén az átlagbér alatti jövedelemkategóriákban mindkét évben nettó pozícióromlást lesznek kénytelenek elkönyvelni a munkavállalók. Az idei 78 ezer forintos minimálbérnél két év alatt kumuláltan 8730 forintos havi veszteség keletkezik, de még a minimálbér két és félszeresének megfelelő jövedelem mellett is 1458 forint lenne a mínusz. Az átlagbér kétszeresénél, 435 ezer forintnál viszont már 18 809 forint a plusz, amit hazavihet a dolgozó.
Mindez akkor állja meg a helyét, ha az idei béreket vesszük alapul. Nyilván a béremelés, valamint a gyerekek utáni kedvezmények tompítják az adóváltozások negatív hatásait. A számítások szerint azonban már csak a kétgyermekesek, azaz a munkavállalók 20 százaléka érezheti majd 2012-től a kedvezmény áldásos hatását. Az is megállapítható e számításokból, hogy a munkaadók jövőre az ideinél is nagyobb kormányzati kontroll alatt lesznek, amire több kormányzati nyilatkozat is utalt a közelmúltban.
– Az adójóváírás tényleges alakulásának ismerete nélkül nehéz értékelni az szja-rendszer változását, de úgy gondolom, az idei béreket meghatározó adóváltozásokkal már elég konfliktust vállalt a kormány, ezért a politikai bölcsesség azt diktálná, hogy ennél enyhébb legyen a beavatkozás ereje a következő évben – mondta lapunknak Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adópartnere. Megemlítette, hogy a félszuperbruttó csökkentése tízszázalékos adóteher-csökkentésnek felel meg (idén 20,3, jövőre a megfelezett mérték 18,2 százalékos kulcsnak felelnemeg), ennekmegfelelőmértékű visszavágás az adójóváírásban elfogadható lenne.