Nagyágyúk alapja
–A magyar kockázatitőke-piacon tavaly óta lényegesen több a 200-400 millió forint méretű befektetés. A szervezett formában működő, úgynevezett magvető tőke (seed capital) típusú forrásokból azonban még mindig teljes hiány jellemzi a piacot – jegyezte meg Straub Elek, a DOC elnöke. Az uniós forrásokat a magánszektorbeli befektetők tőkéjével összekapcsoló Jeremie program keretében indult alapok jellemzően 150 millió forint feletti összeget fektetnek be, ezért 20-100 millió forint között nehezebb befektetőt találni a vállalkozásoknak. Ugyanakkor – részben épp a Jeremie program miatt – megnőtt a kereslet azon cégek iránt, amelyek önerőből, esetleg a magvető tőke segítségével eljutottak arra a szintre, hogy egy intézményi befektető számára is megfelelő pénzügyi mérettel és kialakult vállalati struktúrával rendelkeznek. A DOC a nagyobb kockázatitőke-alapokkal szemben a vállalkozás legkorábbi szakaszában száll be a cégekbe. Szándékaik szerint kisebb tőkét, ám a tipikus pénzügyi befektetőknél jóval több munkát fektetnek be, viszont mindezért nagyobb hasznot várnak el, mint a hagyományos kockázatitőke-alapok.
A közeljövőben az Equilor Befektetési Zrt.-nél indítandó és jegyezhető kockázatitőke-alap egy befektetői közösség lesz. Az alapítók magánszemélyek csatlakozását is várják.
Az alapítók 80 millió forintot fektetnek az első, hatéves futamidejű, PSZÁF által felügyelt alapba, amely a tervek szerint minimum 400millió forintot kezel majd. (Munkatársunktól)