Beelőz a kőzetgyapot
Ehhez pedig sokféle szempontot kell mérlegelniük, miközben a dús termékkínálatban úgy kellene eligazodniuk, hogy a költségek csökkentése lehetőleg ne menjen a minőség rovására.
A dilemmát feloldandó, a rekonstrukció előtt érdemes tájékozódni a piaci kínálatok között. Magyarországon alapvetően háromféle hőszigetelés-típus létezik, a polisztirol (közismert nevén a hungarocell), a szálas hőszigetelők, azaz az üveg-, valamint a kőzetgyapot. Ez utóbbiból készült termékek egyszerre hő- és hangszigetelők. Léteznek azonban olyan termékek is, melyek hangsúlyosabban védenek az egyik vagy a másik problémaforrástól. Magyarán extrémebb esetekben – a fontossági sorrendtől függően – mindenkinek azt kell eldöntenie, inkább a hő-, vagy inkább a hangszigetelés megoldása a fontosabb.
Az amúgy sem olcsó felújítás miatt sokan „szeretik megfogni a pénzt”, a költségérzékenység pedig természetesen érthető. Épp ezért nálunk a legtöbben az olcsóbb polisztirolt választják, ráadásul a tulajdonosok és a szakemberek is évtizedek óta ezt ismerik a legjobban. Alkalmazása elterjedt, és sok tekintetben jó megoldás, s az is kétségtelen, hogy a szálas szigetelők ára valamivel magasabb. Ám ha a komplett hőszigetelő-rendszert (háló, dűbelek, ragasztó, színező, szigetelőanyag stb.) együttesen vesszük figyelembe, az árkülönbség már nem annyira számottevő.
Azt sem árt tudni, hogy a kőzetgyapot időállóbb, gyakorlatilag az épület élettartamával megegyező. Emellett tűzállóbb is, egy épülettűznél körülbelül 600-800 fokos hőmérséklet tombol, a kőzetgyapot 1000 fokig hő- és tűzálló. Ez például egy tízemeletes panelépület esetében nem elhanyagolható szempont. Létezik persze kombinált megoldás is, egyre több társasház választja a szintek közötti tűz-szakaszvédelmet, ez esetben csak az emeletek közötti homlokzati részre építik be a tűzálló kőzetgyapotot, a többi részre pedig polisztirolt tesznek. A szálas szigetelők természetes alapanyagból készülnek, épp ezért páraáteresztők is. Persze az, hogy egy lakás esetleg penészedik, sok minden egyébtől (például szellőztetés) is függ, így önmagában a kőzetgyapot még nem feltétlenül oldja meg ezt a problémát, de mindenképp segíthet. A kőzetgyapot további előnye, hogy rágcsálók és rovarok sem másznak bele, így kárt sem tehetnek benne.