Javított a Fitch a magyar minősítésen

A Fitch Ratings stabilra javította a hosszú távú magyar államadósság besorolása mellé csatolt eddigi negatív kilátást, ám a BBB-minősítéshez nem nyúlt. A hitelminősítő a magyar adósságot tavaly december 23-án rontotta le egy fokozattal a BBB-kategóriába, azaz a bóvli minősítésnél eggyel jobb szintre. E mellé egy újabb leminősítést valószínűsítő negatív kilátást csatolt, azzal a megjegyzéssel, hogy a középtávú költségvetési stratégia nem a fenntartható fejlődés irányába mutat. A hitelminősítő akkori döntése épp egybeesett a 2011-es költségvetés zárószavazásával.

A bizalomvesztésben döntő szerepet játszott, hogy a kormány egyszeri tételekkel – magán-nyugdíjpénztári megtakarítások elvonása, bank- és válságadók bevezetése – próbálta ráncba szedni a büdzsét, és annak hiányát az uniós követelményeknek megfelelő háromszázalékos GDP-arányos szint alá nyomni. A nemzetközi pénzpiacok bizalmát akkor az Orbán-kormány azzal tudta fenntartani, hogy februárban majd bejelenti a befektetők által elvárt szerkezeti reformokat. Ezt a Széll Kálmán Tervbe csomagoltan meg is tette, és ezt elemezve döntött a Fitch Ratings a szigor enyhítéséről.

A hitelminősítő közleményében azt írja, hogy a kormány reformprogramja 2012-ben 550 milliárd forintnyi, 2013-ig 902 milliárd forintnyi megtakarítást hoz a költségvetésnek. A Fitch Ratings elemzői úgy látják, hogy a Széll Kálmán Tervben nevesített költségvetési intézkedések nagyrészt kompenzálják a GDP 4,5 százalékával egyenértékű tartós adócsökkentést, amit az egykulcsos, 16 százalékos személyi jövedelemadó és társasági adó csökkentése ütött a büdzsé bevételi oldalán. A hitelminősítő ugyanakkor annak a véleményének adott hangot, hogy a fiskális konszolidációs program jelentős végrehajtási kockázatokat hordoz.

A Fitch Ratings közleményében újfent felhívja a figyelmet Magyarország sérülékenységére. Egyrészt a magas bruttó és külső államadósság teszi kiszolgáltatottá az országot, ami azt jelenti, hogy a piaci hangulat romlásakor elsőként a kockázatosabbnak tartott magyar papíroktól válnak meg a befektetők. Ezt külső tényezők is kiválthatják, a Fitch itt az euróövezet adósságválságát nevezi meg, mint a megítélésünket negatívan érintő tényezőt, emlékeztetve arra is, kereskedelmi kapcsolataink révén is elsősorban az euróövezettől függünk.

A másik két vezető hitelminősítőnél is a befektetésre még ajánlott kategóriában tartják számon az államadósságunkat, negatív kilátás mellett. A Stan dard & Poor’s nál ez a BBB-, a Moody’snál a Baa3-as szintnek felel meg.

A hétfő délután négy órakor érkezett hír – úgy tűnik – nem indított el lavinát a forintpiacon, igaz, egy apróbb lökést adott, hiszen a forint öt perc alatt 60 fillérrel erősödve elérte a 265-ös szintet, ám a rákövetkező órában 30 fillért máris elveszített a nyereségéből.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.