Raiffeisen: Közösen a gyermekszegénység ellen
A Közösen program kialakítását egy felmérés előzte meg. A kutatás megállapításai szerint a családon kívül nevelkedő gyermekeket ellátó intézményeknek kevés az állami normatív támogatás és a figyelem, amit kapnak, holott több mint 20 ezer gyermek nevelkedik ezekben az otthonokban. A program két célt tűzött maga elé: az egészséges táplálkozás elősegítését; a gyerekek lelki fejlődésének biztosítását, ezen belül a tudatos életvitel kialakítását, a tizenéves korosztály pénzügyi ismereteinek bővítését.
Fókuszban az egészség
Az induláskor, 2008 őszén a Raiffeisen e két irányba mozdult el. Első lépésként nyilvános pályázatot írtak ki – 20 millió forint összegben – civilszervezeteknek olyan innovatív módszerek támogatására, melyek alkalmasak a gyermekkori traumák oldására, a személyiségfejlődés elősegítésére.
Ugyanebben az időben hirdették meg másik pályázatukat, amely a csecsemőotthonokban élő gyerekek táplálásának feljavítását szolgálta. Ebbe az akcióba bevonták OKOSkártyás ügyfeleiket is, így minden egyes kártyás vásárlás után 5 Ft-tal támogatták az otthonokban élő gyermekek étkezését. Szakmai partnerként a Gyermekétkeztetési Alapítvánnyal működtek együtt, hogy segítségükkel válasszák ki a leghátrányosabb helyzetben lévő intézményeket.
Ugyanezt a két irányt tartották meg a következő évben is. A bank által kiírt adománypályázat összege ekkor már 25 millió forintra emelkedett, OKOSkártyás vásárlásonként pedig már 10 forinttal támogatta a rászoruló gyermekek étkeztetését.
Közösségformálás
2009-ben hirdette meg a bank először munkatársai számára a vállalati önkéntes programot, amelynek keretében elsősorban gyermekintézményekben végeztek önkéntes munkát. Idekívánkozik a cikk írójának személyes élménye is. Kétszer volt alkalma részt venni főzőversenyeken. Az otthon gyermekei a banktól kapott szakácsöltözékekben boldogan sürögtek-forogtak a bográcsok körül, és együtt izgultak a bank munkatársaival és a hazai ismert emberekkel, hogy melyik csapat lesz a győztes. A vendégek autogramjaival díszített kötények és pólók valószínűleg azóta is ott vannak az otthonok relikviái között.
Ezek a különleges alkalmak okvetlenül szükségesek ahhoz, hogy az önkéntesek és az adományozók érezzék, milyen közösségformáló ereje van a Közösen programnak.
2010-ben folytatódott a kétirányú támogatási akció. A nyertes szervezetek „Az önkéntes fiatalok akcióban” elnevezésű nyilvános pályázat útján, 22 jelentkező közül kerültek kiválasztásra.
Felkészítés az életre
A nyertes programok teljesen újszerű megközelítésben karolják fel és támogatják a gyermekotthonokban élő gyermekeket: elősegítik tudatos életvitelük kialakítását, fejlesztik pénzügyi kultúrájukat, az önkéntes projektek megtervezése és megvalósítása révén bővítik gazdálkodási ismereteiket és döntési kompetenciájukat.
Ebben az évben a tavaszi és őszi élelmiszer-akcióban már nem az OKOSkártyás vásárláshoz kötötte a bank a támogatást, hanem a Raiffeisen Rendszeres Megtakarítási Programjában részt vevők kártyahasználata után adományozott alkalmanként száz forintot gyermekétkeztetésre. A gyermekotthonoknak nyújtott korábbi támogatás ugyanis némileg módosult annak eredményeként, hogy a Gyermekétkeztetési Alapítvánnyal együtt dolgozva a bank szembesült a ténnyel, hogy mintegy 20 000 gyermek éhezik rendszeresen Magyarországon.
Mindenki Ebédel
Az új akció a GYEA által indított Mindenki Ebédel programhoz csatlakozott a célból, hogy az ország különböző településein élő, nehéz sorban nevelkedő rászoruló óvodás és általános iskolás gyerekek rendszeres étkezésben részesülhessenek. A legnehezebb helyzetben lévő települések önkormányzatai – az óvodák és iskolák javaslatai alapján – pályázhattak arra, hogy évente hat hónapon keresztül hétvégeken és óvodai, iskolai szünetekben meleg ételhez jussanak a 3–14 éves korú gyerekek.
2011 áprilisában rekordnagyságú, közel 25 millió forintnyi összeg gyűlt össze. Ez a bank adománykeretének és a Rendszeres Megtakarítási Program résztvevőinek kártyahasználata révén 17 településen 608 gyermeknek biztosít hat hónapon keresztül meleg ételt.