Mozgásfejlesztés a legkisebbeknek
A tudás hatalom. Talán mindenki ismeri e mondást, Baranyi Ágnes szerint azonban a szakmai tudás ennél sokkal többet jelent: tudás nélkül a jó szándék akár ártalmas is lehet. A Thai Masszőrök Magyarországi Egyesületének elnöke szerint fontos, hogy a szülők tudják, az első életévben mely mozgásformák, milyen sorrendben követik egymást. Ha ismerik a mozgásfejlődés menetét, akkor szeretetteljes támogatást nyújthatnak babájuknak, vagy ha eltérést tapasztalnak, még időben szakember segítségét kérhetik.
Baranyi Ágnes kolléganőjével, Bending Borbálával közösen dolgozta ki a mozgásfejlesztés neurológiai, fejlődéspszichológiai, gyógypedagógiai eredményeit is ötvöző thai baba- és gyermekmasszázst. A Baranyi Bending Masszázs Mozgás (BBMM) egy olyan korai fejlesztő módszer, amellyel megakadályozhatók a fejlődési elakadások, kialakulhat a kornak megfelelő mozgáskoordináció és a biztos egyensúly. Időben leépülnek a primitív reflexek, és átadják helyüket a felnőttkori testtartási és egyéb reflexeknek.
Mozgáskultúra
Mindez azért fontos, mert az óvodai és iskolai belépéshez érett idegrendszer szükséges. A gyermek idegrendszerének pedig leghatékonyabb fejlesztőeszköze a mozgás. Ha kimaradnak vagy felcserélődnek az egyes lépések a mozgásfejlődés sorában, akkor az idegrendszer fejlődésébe is hibák csúsznak. Az idegrendszeri éretlenség következményei az óvodában és az iskolában jelenhetnek meg tanulási nehézségek, viselkedési és beilleszkedési zavarok formájában.
Az egyesület 2007-ben alakult annak érdekében, hogy a thai masszázskultúrát és technikát minél szélesebb körben népszerűsítse Magyarországon és a környező régiókban. Baranyi Ágnes több évet élt Thaiföldön, ahol testközelből tanulmányozhatta az ázsiai mozgáskultúra minden csínját-bínját. A felnőttmasszázs mellett azonnal elkezdtek gyerekekkel is foglalkozni: a szülőknek az egyesület megalakulása óta oktatják a távol-keleti hagyományokra épülő babamasszázst.
Szülők iskolája
Az oktatásnak, a gyermekek állapotfelmérésének azonban komoly költségei vannak. Az állapotfelmérés, s a kezelés elkezdése 15 ezer forintba kerül, míg a további alkalmakért hatezer forintot kérnek. Sokan ezt nem engedhetik meg maguknak, az egyesület ezért pályázott az Adományvonal kínálta lehetőségre, a bevételt ugyanis a rászoruló szülők képzésére fordíthatják.
„Óriási kincs és hatalmas tudás gyűlt össze az elmúlt évek során. A baj csak az, hogy még mindig kevesen tudnak erről a lehetőségről. Túl az Adományvonal anyagi részén, azért is örültünk az elnyert lehetőségnek, mert olyan emberek hallhatnak a módszerről, akiket más csatornán esetleg nem tudunk elérni” – fogalmaz Baranyi Ágnes.
Minősített képzés
Az ETI (Egészségügyi Továbbképző Intézet) partnercégeként a thai babamasszázs 2007-ben vált minősített képzéssé. A 28 aktív tagot számláló egyesület oktatásán már több százan vettek részt, szülők mellett különböző területeken dolgozó kiváló szakemberek: védőnők, orvosok, gyógypedagógusok, gyógytornászok, konduktorok. A magasabb, oktatói szintet eddig 40-50 tanítvány szerezte meg. A BBMM oktatói képzése a tervek szerint idén indul el.
Csak egy telefon…
A hazai lakosság egészségügyi állapotát ismerve üdvözítő minden olyan megoldás, amely az egészségre való törekvéssel járul hozzá az életminőség javításához. A problémák többnyire a hátrányos helyzetű, alacsonyan iskolázott réteget érintik, amelynek az alapvető élelmiszerek beszerzése is problémát okoz, egy thai gyermekmasszázs elsajátításának pedig még csak a közelébe se juthatnak. A Telekom és a Thai Masszőrök Magyarországi Egyesületének összefogásával a szegényebb sorsú kicsiknek is jut igazán szakmai érintés.
A Magyar Telekom Adományvonalon keresztül történő lakossági adománygyűjtésre a nonprofit szervezetek (alapítványok, egyesületek) pályázatot nyújthatnak be. A Magyar Telekom adományozási kuratóriuma a nyilvános pályázati anyagokat meghatározott feltételrendszer alapján választja ki. A kuratórium év végén dönt a jövő évi összes kedvezményezettről, akik két hónapon keresztül gyűjthetnek támogatást a 1788-as számot tárcsázó adományozóktól.