Új gazda a Zsolnayban
A Zsolnay sorsa az elmúlt húsz évben tele volt bizonytalansággal. Az 1853-ban alapított porcelángyár a rendszerváltás után piacának nagy részét elvesztette, s a cég folyamatosan veszteségesen gazdálkodott, a befektetők nem érdeklődtek a gyár iránt. Az ezredfordulót követően a szocialisták vezette Pécs lobbizni kezdett azért, hogy a város kapja meg a patinás üzemet. A baranyai megyeszékhely 2005-ben ingyen meg is kapta az államtól a porcelánmanufaktúrát, igaz, az önkormányzatnak át kellett vállalnia a cég egymilliárd forintos adósságát. Ezt követően Pécs a gyárterület kétharmadán egy kulturális negyedet kezdett építeni – ez a munka idén fejeződik be –, s a manufaktúrának új tulajdonost keresett.
Tavaly júniusban akadt is vevő: az ingatlanfejlesztéssel milliárdos vagyont szerző Jászai Gellért cége, az M-B Kft. vásárolta meg a Zsolnay-részvények 49 százalékát, 230 millió forintért. A kisebbségi tulajdonos megkapta a cég irányítási jogát, s a város jelezte, hogy nem zárkózik el a többségi részvénycsomag eladásától sem. Az M-B vállalta, hogy 2011. márciusáig 500 milliót fektet a gyárba, tőkeemelés formájában. Az ígért időre a kft. nem fizetett a gyárért, ám a pécsi közgyűlés beleegyezett, hogy a M-B május 24-ig rendezze tartozását. Az elmúlt napokban azonban azt lehetett hallani, hogy a kft. nem tud fizetni.
A várakozás csöndjét törte meg a Közgép közleménye arról, hogy megvásárolja az M-B Kft.-t, s ezzel kisebbségi tulajdonosává válik a Zsolnaynak. Arról, hogy az M-B által vállalt 500 milliós tőkejuttatás mikor valósul meg, a közlemény nem szól, s a Közgép illetékes vezetői sem nyilatkoztak. Páva Zsoltot, Pécs fideszes polgármesterét sem lehetett szóra bírni az ügyben.
A Zsolnay számára roppant fontos, hogy a gyár tőkeerős tulajdonos kezébe kerüljön. Az egykor másfél ezer embert foglalkoztató üzemben ma már csak 220-an dolgoznak. A cég tavaly ugyan csekély nyereséget ért el, ám ez részben annak köszönhető, hogy Pécs 2010-ben Euró pa kulturális fővárosa volt, s ennek kapcsán a baranyai megyeszékhelyen olyan beruházások folytak, amelyek révén a Zsolnay jelentős munkákhoz jutott. Ahhoz, hogy a Zsolnay tartósan nyereséges pályára álljon, milliárdos fejlesztéseket kell elindítani a gyárban. A Közgép köztudottan jó kapcsolatban van a kormánnyal, a cég állami nagyberuházások résztvevője, ezért a gazdasági kérdésekben jártas pécsiek úgy látják, hogy a Zsolnay új gazdája képes lesz invesztálni a porcelángyárba.