A villamosművet felvillanyozza a gázpiac

A Magyar Villamos Művek (MVM) hosszú távon tervez a gázpiacon. Elsősorban a kormány által megteremtett gázvezeték-építési, illetve a stratégiai gázkészlet értékesítési lehetőségeit szeretnék kiaknázni – mondta tegnapi tájékoztatóján Baji Csaba elnök-vezérigazgató.

Baji kérdésünkre kizárta, hogy belátható időn belül megjelennének a közvetlen lakossági piacon, míg a gáz-nagykereskedelmet firtató találgatások elől kitért. Az MVM a legutóbbi időkig nem számolt a gázpiaccal, ahol a gáz-nagykereskedelmet leginkább az E.ON, a gázszállítást pedig a Mol képviseli.

Az MVM vezetése tegnap meglehetős nyíltan utalt abbéli szándékukra, hogy a csoporthoz tartozó Ovit építse meg a Magyarországot és Szlovákiát összekötő gázvezetéket. Ez ugyanakkor – a többi, határainkon belüli, illetve az azokon átívelő gázvezetékhez hasonlóan – eddig a Molhoz tartozó FGSZ felségterületének számított. Ráadásul erre eddig nem írtak ki pályázatot, sőt még a megépítésről és a pénzügyi háttérről sincs döntés.

Az idén 50 milliárdos adózás előtti eredményt tervező MVM-csoport a tavalyi évet 37 milliárdos nyereséggel zárta, amely mintegy 40 milliárddal marad el a 2009-es profittól. Ezt az elnök-vezérigazgató a tavaly leesett világpiaci áramárakkal, illetve az előző vezetések rossz döntéseivel indokolta. Ide sorolta a rendkívül rossz eredményességű Vértesi Erőmű csődhelyzetével kapcsolatos költségeket, valamint kiszállásukat a Kapolyi László baloldali vállalkozóval közös vásárosnaményi gázerőműprojektből, illetve a Mátrai Erőműnek a német RWE-vel közösen tervezett bővítéséből.

Elkelt az AES két erőműve

A Cívis Capital Zrt. veszi meg a Tisza II. erőművet üzemeltető amerikai AES két egységét, a 90, illetve 71 megawatt kapacitású szénalapú Tiszapalkonyai Hőerőművet, illetve a fatüzelésű Borsodi Hőerőművet – közölte az AES. A vételárat nem hozták nyilvánosságra. A vevő továbbműködtetné az egységeket, így több száz dolgozó állása menekülhet meg. A cégbírósági adatok szerint a 2001-ben Hotel Fesztivál néven alapított Cívis Capital ingatlanfejlesztéssel és pénzügyi tanácsadással foglalkozik. Mindeddig ugyanakkor különösebb hírt nem hallatott magáról. Korábbi 250 milliós forgalma 2008–2009-ben néhány millióra apadt, nulla körüli eredménnyel. 2010-ben APEH-végrehajtás is indult ellene. A cég ügyvezető-tulajdonosát, Danyi Jánost korábbi érdekeltségei révén debreceni kötődésű vállalkozók között tartották számon.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.