Bejöttaz importliszttrükk

Megállt a liszt- és a kenyérárak emelkedése, így most már biztosnak tűnik, hogy a kenyér ára nem fogja elérni a korábban beharangozott kilónkénti 400 forintot, és a mostani, 320 forintos csúcson tetőzik az árhullám.

A gabonaőrleményért fizetett összegek fékezése mögött a hazainál olcsóbb liszt importját látják a szakértők. Úgy tudjuk, néhány sütőipari vállalkozás már jó ideje vásárol lisztet Lengyelországban és Szlovákiában. Becslések szerint az egész szezonban mintegy 50-60 ezer tonna búza-, illetve lisztimportról lehet szó.

Varga László, a Pékszövetség elnöke is arról számolt be, hogy az utóbbi időben megállt a lisztárak emelkedése, sőt a hazai malmok többsége már néhány forinttal csökkentette a kilónként 120 forint közelébe jutott árait. A pékek úgy gondolják: az áresés annak is köszönhető, hogy megszellőztették, ha maradnak az irreálisan magas lisztárak, akkor az olcsóbb lengyel és szlovák lisztet használják a sütéshez.

Úgy tűnik tehát, megússzuk a kilónként 400 forintos kenyérárakat. További jó hír, hogy az elmúlt hetekben csökkent a víz alatt álló vetés vagy vetésre váró szántók területe, de még mindig legalább 200 ezer hektár nagyságú területet nem használhatnak a gazdák. A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal legutóbb nyilvánosságra hozott felmérése szerint 37 ezer hektár őszi búzát, 11 ezer hektár egyéb őszi kalászost, 7,7 ezer hektár őszi káposztarepcét borít belvíz. Ezzel együtt az idei évkezdet biztatóbb, mint a tavalyi.

– A csapadékmentes napokat kihasználva lázas iramban folyt mostanában a tavaszi búza, árpa, majd a kukorica vetése – mondta Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. Ez utóbbiból már 800 ezer hektáron került a földbe a mag; a tervekben egymillió hektár szerepel. Az elnök megemlítette, hogy az elmúlt időszakban felpörgött a vetőmag iránti kereslet, de a neheze csak most jön: az elkövetkező hetekben már több raktárból kifogyhat a rövid tenyészidejű kukorica vetőmagja. Ruthner Szabolcs, a Vetőmagszövetség ügyvezető igazgatója arról tájékoztatott, hogy az egyes – tenyészidőtartam szerinti – vetőmagcsoportokból nincs hiány, még úgy sem, hogy tavaly a vetőmag-előállítóknak is kevesebb terméssel kellett beérniük. Kara Béla, a Pioneer Hi-Bred Termelő és Szolgáltató Zrt. kelet-európai kereskedelmi igazgatója arról számolt be, hogy a vetés kezdetekor összeállított program szerint gondoskodtak a szükséges vetőmag beszerzéséről. Ezt részben behozatalból fedezték.

A legutolsó állami határszemlén 900 ezer hektár áttelelt őszi kalászost találtak, de ennek tetemes része nem éri el a közepes minősítést. A fokozatos fölmelegedés és száradás, valamint a tavaszi esők már mutatják a hatásukat. Vancsura József szerint a termést korai még megjósolni, az viszont már biztosnak látszik, hogy 600 ezer hektáron jó minőségű búza terem majd. Ez a hazai szükséglet duplája.

A szakember állítja, tanultak a tavalyi tapasztalatokból, amikor a mostoha időjárás ellenére sok felvásárló nem ismerte el az országos vis maior helyzetet, és követelte a gazdáktól a szerződésben rögzített termést vagy annak árát. Az idén már csak a termés 50-60 százalékára szerződnek biztosan, a többiről a termés menynyiségének pontosabb ismeretében határoznak majd. Úgy tudjuk, az integrátorok is megelégednek azzal, ha a búza esetében hektáronként 2-3 tonnát megkapnak az előre megállapodott áron.

Keresik a repcét

A kőolaj árának folyamatos emelkedésével párhuzamosan emelkedik a repce ára is – mondta Vancsura József, ezért a napokban virágzó növényt keresik a felvásárlók. A hazai termés zöme a Bunge Zrt. és a nádudvari KITE közvetítésével jut el a – elsősorban külföldi – feldolgozókhoz.

Milyen lisztből készül a pékáru?
Milyen lisztből készül a pékáru?
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.