Példa fiataloknak: parasportoló a Himaláján

Több mint sportkaland, amelyre Erőss Zsolt hegymászó egy újabb nyolcezres csúcs meghódításával vállalkozik. A tavaly súlyos balesetet szenvedett fiatalember immár személyében képviseli azokat a mozgalmakat, amelyeket a hátrányos helyzetből induló emberek érdekében indítottak az elmúlt években civil szervezetek.

Sporttársaival járja az országot, ahol számos program keretében próbálja megszerettetni mindenkivel a fizikailag aktív életet. A mozgás öröme nemcsak az egészséges embereknek, hanem a sérülteknek is megadatik. A sportnak nem feltétlenül testileg, mint inkább szellemileg kell megfelelni, hiszen számos parasportoló ér el kiváló helyezéseket hazai és világversenyeken. A BROKERNET és a BROKERNET Jövő Alapítvány évek óta támogatja a parasportolókat, valamint BROKERNET Sport Team néven öt sportolót kiemelt támogatásáról biztosít. Erőss Zsolt, a BROKERNET Sport Team tagja immár öt éve, sajnálatos balesete után sem adta fel a sportolást, hozzáállása, kitartása, akaratereje miatt sokak példaképévé válhat.

– A jó életminőség alapja a fizikai aktivitás, ezt mozgássérült sportolóként is szeretném bizonyítani – mondta Erőss Zsolt közvetlenül azelőtt, hogy április elején az újabb magyar Himalája-expedíció tagjaként elindult az ázsiai hegység negyedik legmagasabb csúcsának, a 8516 méteres Lhotse-nak megmászására. A fiatal sportoló tavaly januárban súlyos balesetet szenvedett a Magas-Tátrában, és jobb lábszárát térd alatt amputálni kellett. Egy speciális protézissel most lehetőséget kapott arra, hogy ne csupán sportszenvedélyének hódoljon, hanem egyfajta társadalmi küldtetést is teljesítsen. Vállalkozásával országszerte sokaknak mutat példát kitartásból, akaraterőből, az aktív lét szeretetéből.

Ha a csapat tervei szerint május közepén feljut a Lhotse-ra, ez lesz a 11. nyolcezer méter feletti csúcs, melyet meghódítottak a Magyarok a világ nyolcezresein elnevezésű expedíciósorozatukban. Erőss Zsolt mindezt egy 3-4 kilós protézissel teszi meg, amely egyszerre szolgál műlábként és hágóvassal ellátott bakancsként. Ez önmagában is figyelemre méltó teljesítmény, különösen mert a csapat szokásához híven ezúttal is oxigénpalackok nélkül vág neki a csúcsnak.

Az expedíció hegymászói évek óta kiemelt figyelmet fordítanak a tömeg- és életmódsportok népszerűsítésére határokon innen és túl. Évekkel ezelőtt meghirdették például a Mozdulj! nevű akciójukat, kitelepüléses mászásoktatásokat, vetítéssel egybekötött élménybeszámolókat szerveznek, részt vesznek többek között a kapolcsi Művészetek Völgye fesztiválon, ismeretterjesztő előadásokkal igyekeznek eljutni számos közösséghez. Együttműködnek karitatív szervezetekkel, ezúttal a magyar zászló mellett szeretnék feljuttatni a Lhotse-ra az egyik autista gyermek által rajzolt világtérképet is. Hasonló szellemben járja az ország általános és középiskoláit, felsőoktatási intézményeit, s más közösségeit Erőss Zsolt is, hogy saját példájával buzdítsa a fiatalokat a fizikai aktivitásra.

Az Európai Unión belül számos tanulmány látott már napvilágot arról, hogy az egyes tagországokban milyen mértékben van jelen a sport, a mozgás és az elhízás az ifjúság körében. Megoldást kereső programokat javasoltak arra, hogy a gyermekeket az iskolák szoktassák az egészséges táplálkozásra és a rendszeres testmozgásra. A felmérés szerint ugyanis 22 millió túlsúlyos gyermek él az Európai Unió határain belül. Magyarországon a felnőtt lakosság 37 százaléka túlsúlyos, 23 százaléka pedig elhízottnak tekinthető a rossz táplálkozási szokás és a mozgásszegény életmód miatt.

Erőss Zsolt véleménye szerint a számítógép virtuális élményei is hozzájárulnak ahhoz, hogy kiveszett a gyerekekből az az egészséges kalandvágy, melyet korábban a valóságban éltek ki. Síoktatóként is tapasztalja, hogy például idős emberek baktatnak hegynek föl, míg tizen-, huszonévesek fulladozva bámulják őket teljesítményükért. Mint elmondta, azért indul útnak a Himalájába, hogy visszatérve országszerte megtartott fórumokon élményeinek elbeszélésével felébressze a fiatalokban a sport szeretetét és a kalandvágyat.

Balesete súlyos döntés elé állította a fiatal sportolót. A súlyosan roncsolódott végtag megtartása élete végéig komoly egészségügyi kockázatot jelentett volna, műtétek végeláthatatlan sorát, egyfajta röghöz kötöttséget. Ezzel szemben megfelelő rehabilitációval ma már a protézis biztosítja számára a teljes értékű életet. Erőss Zsolt úgy látja, hogy ezzel az elhatározásával is felhívhatja a figyelmet a nálunk még kevéssé felkarolt mozgássérültsport fontosságára.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.