A kormánypárt miatt vált kétségessé Pozsony csatlakozása az európai stabilitási mechanizmushoz

A kormánypárti Szabadság és Szolidaritás (SaS) országos tanácsa egyhangúlag úgy döntött, hogy nem támogatja a pozsonyi törvényhozásban Szlovákia részvételét az európai stabilitási mechanizmusban (ESM).

– Nem vagyunk hívei a hamis szolidaritásnak, Szlovákiának pedig nem szabad megfizetnie a bankok rossz befektetéseit, hiszen a pénzintézmények éveken át vágtak zsebre nagy pénzeket a felelőtlen országoknak nyújtott hitelek magas kamataiból – érvelt Richard Sulík pártelnök, aki szerint az egyetlen jó megoldás a pénzügyi válságba jutott országok irányított államcsődje. – Különben folytatódna a jelenlegi piramisjáték, hiszen a felelőtlenül költekezők továbbra is bíznának abban, hogy ha bajba kerülnek, a nagy testvér majd kisegíti őket – tette hozzá.

A SaS bejelentését követően a pozsonyi kormánypártok nem rendelkeznek a dokumentum elfogadásához szükséges parlamenti többséggel. Ugyanis a Robert Fico vezette Smer támogató szavazatát attól tette függővé, hogy a kormánykoalíció egységesen megszavazza Szlovákia belépését. Ivan Miklos pénzügyminiszter meglepetéssel vette tudomásul a döntést, amely szerinte lelassíthatja vagy akár meg is állíthatja a jóváhagyott nemzetközi pénzügyi lépéseket, egyúttal pedig megtépázhatja Szlovákia szavahihetőségét, hiszen a kompromisszumos brüsszeli egyezséget márciusban a pozsonyi kabinet képviseletében ő is aláírta.

Maros Sefcovic, azEurópaiBizottság alelnöke felajánlotta Richard Sulíknak, hogy Szlovákia nemzetközi tekintélyének megőrzése érdekében még tanácskozzanak az ügyről, de a pártelnök azt válaszolta, hogy a döntésük végleges. Iveta Radicová ennek ellenére a kormánykoalíciós tanácsban szeretné jobb belátásra bírni a SaS vezetőit. Az ESM az érintett országok parlamentjei nek jóváhagyása után, 2013-ban kezdene működni. Alaptőkéje 80 milliárd euró lenne, ezen kívül 620 milliárd eurónyi lehívható tőke fölött is rendelkezne. Szlovákiának öt év alatt 659 millió euró készpénzt kellene befizetnie.

Iveta Radicová kormánya néhány napja határozott arról, hogy a német többségi tulajdonú Slovak Telekom távközlési cég kisebbségi részvénycsomagjának eladásából igyekszik előteremteni a szükséges összeget. Szlovákia egyébként az euróövezet egyetlen olyan országa volt, amely nem járult hozzá a Görögországnak nyújtott pénzügyi segélycsomaghoz.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.