Régi lakások hőszigetelésére keresnek pénzt

A kormány az év második felében régi és új családi házak mellett hagyományos építésű társasházak energiakorszerűsítési támogatását is tervezi – közölte lapunkkal Bencsik János, az illetékes Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyekért felelős államtitkára.

A régi és új családi otthonok pályáztatása május–júniustól várható, míg a téglafalú társasházak az év második felében, esetleg a panelépületekkel együtt juthatnak lehetőséghez.

Március elején a tárca még nem válaszolt arra a kérdésünkre, hogy a magántulajdonosok idénmilyen épületenergetikai támogatást kaphatnak. Az addig megismert Új Széchenyi Terv ugyanis szigorúan csak cégeknek és közintézményeknek nyújt lehetőséget. Március végi közleményükből kiderült: január óta eddig 3,6 milliárdot utaltak át azoknak a panelépületeknek a felújítására, melyek még 2008-ban nyertek, és a vállalkozók el is készültek a munkával. Legutóbb Bencsik János egy rákoskeresztúri panelház előtt azt jelentette be, hogy a kormány 13,2 milliárd forintot különített el a szintén korábban beadott panelpályázatok nyerteseinek kifizetésére. Mi több, az év második felére további 23 ezer panellakás támogatását helyezte kilátásba. (Ez új pályázatok kiírását is jelentheti.)

A kabinetnek a magánlakás-felújításról elődeihez hasonlóan láthatólag a panelházak ugranak be, noha szakértők – például az Energiaklub nevű civil szervezet – szerint más típusú épületek bevonásával jóval hatékonyabban lehetne csökkenteni a környezetszennyezést. Az előző kormányok alatt futó nemzeti energiatakarékossági programot kifejezetten hagyományos építésű társasházakra szabták. Igaz, ezek mindig is a panelekre szánt pénzek töredékéből gazdálkodhattak. Amióta Magyarország szinte kizárólag fölös szén-dioxid-kvótáinak értékesítéséből teremt forrást a felújításokhoz, az ilyen ügyletek feltételei szerint változik a kedvezményezettek köre is. 2009 óta a Zöld Beruházási Rendszer lenne hivatott a hagyományos építésű családi, illetve társasházak felújítási támogatására, de ez tavaly év eleje óta lényegében szünetel. Bencsik János ennek okát több helyütt is abban jelölte meg, hogy az előző kormány meglévő anyagi források nélkül fogadta be a pályázatokat. Ők úgy döntöttek, az elfogadott pályázatok érvényesek maradnak, de csak akkor fizetik ki azokat, ha meglesz rá a pénz.

Az államtitkártól úgy tudjuk, a panelekre felszabadult 13,2 milliárd még az előző kormány kvótaértékesítéseinek bevételéből származik. (Azt nem tette egyértelművé, hogy ebbe beleértendő-e a 2010 eleji, nemzetközi botrányt kavaró, a Fidesz által ellenzékből élesen bírált kvótaértékesítés.) Arról, hogy eddig mi akadályozta a kifizetést, úgy fogalmazott, hogy a feltételekről (vagyis hogy a pénzt Magyarország milyen környezetvédelmi célra fordíthatja) a kvótákat vásárló Spanyolországgal és Belgiummal kellett egyeztetni. Így viszont lekötötték a korábbi kvótaértékesítésekből származó összes bevételt. Az év közepétől 23 ezer panellakás számára kilátásba helyezett támogatási ígéret tehát – mint Bencsik János hangsúlyozza –akkor válhat valóra, ha az Orbán-kabinet új kvótaértékesítést hajt végre a piacon. Ebben határozottan bíznak – tette hozzá. A feltételektől függően az államtitkár elképzelhetőnek tartja, hogy az új támogatási rendszerbe hagyományos építésű társasházak is bekapcsolódjanak.

Sorra kerülnek a kertvárosok is

Derűlátásról tanúskodik Bencsik Jánosnak a családi házak felújítási támogatásával kapcsolatos álláspontja. Ígérete alapján az 1992 előtti szabványok szerint, illetve azt követően épült családi házak felújítási programjait május–júniustól ismerhetjük meg. Az államtitkár bízik az ehhez szükséges milliárdok előteremtésében is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.