Lebegtetett váltás az IMF élén
Érthetően ez volt az egyik „folyosói” téma az IMF és a Világbank szokásos, tavaszi közgyűlésén, amelyet hétvégén tartottak Washingtonban. A 62 éves politikus-közgazdász meg is kapta a kérdést az egyik sajtótájékoztatón: ez lenne az utolsó ilyen rendezvénye jelenlegi posztján, amelyet 2007 óta tölt be?
– Ez irreleváns! – dobta vissza a labdát Strauss-Kahn, érzékeltetve: nincsen döntéskényszerben. Ha a francia Szocialista Párt jelöltjeként hívná ki 2012-ben Nicolas Sarkozy államfőt, úgy július köze péig kellene színt vallania. Lapunk értesülése szerint a folyosókon Gordon Brown volt brit kormányfő (és korábbi pénzügyminiszter), valamint a francia Christine Lagarde nevét hallani esetleges utódjelöltként. Érdekes módon Brownnal ellentétben a konzervatív londoni kormány is Lagarde-ottámogatja.Említik Mario Draghi, a pénzügyi stabilitási testület olasz elnökét is, aki viszont az EKB élére is esélyes lehet.
Az évtizedek óta szokásos gyakorlat szerint az IMF élén európai szakember áll, míg a Világbankot amerikai vezeti. Bár a feltörekvő országok szeretnék megtörni ezt a felosztást, egy IMF-forrásunk szerint ehhez egyelőre nincs elég erejük, és ilyen nagy váltás nincs is napirenden.
A Valutaalap vezérigazgatója Strauss-Kahn előtt spanyol, illetve német volt, az első helyettes pedig –szintén szokás szerint – amerikai. Jelenleg, 2006 óta John Lipsky. A közgyűlésen az uralkodó vélemény az volt: a recessziót egyelőre törékeny, kockázatokkal együtt járó fellendülés váltotta fel a világgazdaságban.
– Folyamatban van a kilábalás, de számos országban továbbra is túl magas a munkanélküliségi ráta. Továbbra is jelen vannak a lejtmenet kockázatai – mondta Strauss-Kahn. Kockázatot jelent az eladósodottság, a japán katasztrófa, és bizonytalan a közel-keleti és az észak-afrikai helyzet is. Cáfolták viszont azt a sajtóhírt, hogy az IMF szükségesnek tartaná a görög adósság átütemezését.
Tharman Shanmugaratnam szingapúri pénzügyminiszter, az IMF vezető tanácsadó testületének elnöke azt hangoztatta: a helyzet ugyan jobb, mint egy évvel ezelőtt, de „jelentős a sérülékenység”. Feltűnően hangsúlyosan említette például a Kína túlfűtöttségéből adódó inflációs veszélyt. Más vonatkozásban, de hangsúlyozták az inflációs veszélyt a szélesebb értelemben vett térségünkkel kapcsolatban is. A Világbank Euró páért és Közép-Ázsiáért felelős alelnöke, Philippe Le Houerou által jegyzett jelentésben Magyarországot azon tizenöt ország között említik, ahol a legnagyobb, tíz százalék feletti az energiaárak növekedése. „A »feltörekvő« Európa és Közép-Ázsia térségének minden országa növekedik 2011-ben, de ez a régiónkban lagymatagabb” – jegyzik meg. A közgyűlésre érkezett magyar küldöttség, amelyet Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Simor András jegybankelnök vezetett, mint az ősszel is, ezúttal sem nyilatkozott a washingtoni magyar sajtónak.