Kiigazítást sürgetnek a hitelnyújtók
A tegnapi bejelentésekből kiderül, a pénteken benyújtandó konvergenciaprogram előtt néhány nappal sem tudott meg mindent a magyar tervekről a két küldöttség, különösen nem a tervezett lépések hatásairól, makrogazdasági összefüggéseiről. Üdvözlik persze, hogy a Széll Kálmán Tervben az államháztartás fenntarthatóságának javítására strukturális intézkedéseket is bejelentett a magyar kormány, ám Olli Rehn pénzügyi biztos azt mondta: mihamarabb konkrét intézkedésekre lenne szükség.
A tervet méltató megjegyzések egyelőre a szociális és nyugdíjkiadások átszabására, illetve az önkormányzatok és az állami közlekedési vállalatok finanszírozására és szerkezetátalakítására szorítkoznak, de szociális téren óvnak a fűnyíróelv alkalmazásától, s inkább jövedelmi szinthez kötnék a támogatások mértékét.
Az idei költségvetési számokat megzavarják a magánnyugdíjkasszákból származó egyszeri bevételek, így a GDP két százalékának megfelelő többlet keletkezhet, ám valószínűleg további erőfeszítésre lesz szükség, hogy a jövő évi hiány ne haladja meg a nemzeti össztermék három százalékát – állapítják meg.
Az IMF egyetért az ingatlan-árverési tilalom feloldásával, a jelzáloghitel-piac helyreállításával, de az Európai Bizottsággal együtt figyelmeztet rá, hogy a bajba jutott adósok támogatásának közköltségét minimalizálni kell, továbbá érdemes konzultálni az uniós intézményekkel, megelőzendő a jogsértési eljárásokat.