Új Európa Alapítvány: tehetségek visznek előbbre

A Gerbeaud Ház nagytermének rögtönzött színpadára bejön két kisgyerek. Alig nagyobbak a gordonkáknál, amelyeket cipelnek. Kicsit esetlen fejbólintással köszöntik a közönséget, egymásra nézve hangolnak másodpercekig, majd fejbólintás a zongorakísérőre, és elkezdenek játszani. A néző már nem gyerekeket lát, hanem két kis művészt hallgat. A rövid hangverseny végén egészen új értelmet kapnak azok a szavak, amelyeket öt éve annyiszor olvashatott, hallhatott az ember különböző fórumokon: tehetségtámogatás, tehetséggondozás. A Mol Új Európa Alapítványának eleven küldöttei minden másnál ékesszólóbban bizonyítják, hogyan tudja ez a projekt eljuttatni az ország tehetségeit a világ forgószínpadára.

2006-ban indítottuk az Új Európa Alapítványt – mondja Somlyai Dóra, a Mol-csoport kommunikációs igazgatója, az alapítvány kurátora. – A művészetben és sportban segíteni akarjuk azokat a diákokat, akiknek kiemelkedő képességeik valószínűsítik, hogy ha megfelelő képzést kapnak nagyon magas szinten, eredményesen képviseljék Magyarországot a különböző területeken. A tehetségeket sokféle módon kell felkarolni. Általában nem elég csupán anyagi támogatást biztosítani számukra, hanem hozzá kell segíteni őket ahhoz is, hogy hátterük – például családi körülményeik – rendezettek legyenek, megkapják a szükséges eszközöket, olyan helyen tanuljanak, amely továbblépésüket képes biztosítani. Ennek a háttérnek a biztosításában a gyerekek szerencsés esetben jó támaszt találnak iskoláikban, egyesületeikben. A Zeneakadémia különleges tehetségek képzője a kis muzsikusok esetében például a képzés mellett igyekszik őket versenyeken elindítani, fellépési lehetőségeket ajánl nekik. De a szakmai képzés támogatása még mindig csak egyik eleme annak a mentortevékenységnek, amelyet az alapítvány magára vállal. Volt gyerek, akinek zongorát vettünk vagy hegedűt, hogy gyakorolni tudjon, másoknak teljes sportfelszerelést vásároltunk, edzőtáborozási lehetőséghez segítettük hozzá, világversenyre jutott el a támogatásunkkal.

Fiatalok mesterei

A tehetségek támogatása mellett az Új Európa Alapítvány fókuszba kívánja helyezni a tehetséggondozást is. Olyan pedagógusokra, edzőkre gondolok itt – hangsúlyozza Somlyai Dóra –, akik példamutató munkájukkal egyrészt elősegítik a tehetségek kibontakozását, másrészt olyan közösségeket hoznak létre akár a művészeti élet, akár a sport különböző szegmenseiben, amelyek önálló alkotásokra, kiemelkedő teljesítményekre válnak képessé. A napokban immár negyedszer adtuk át a Tehetséggondozásért díjat nyolc kiváló szakembernek, akik a maguk területén nagyszerű eredményeket produkáltak. Nagyon nehéz volt a kiválasztás. A díjra 600 ajánlás érkezett, és nagyon sokan közülük megérdemelték volna, hogy a példaképek közé kerüljenek. A díjat végül is elnyert négy tanár és négy edző évtizedek óta különlegesen sokat tesz a tehetségek érvényesüléséért, növendékeik számos hazai és külföldi versenyen érnek el kiváló teljesítményeket.

Megtérülő befektetés

Az Új Európa Alapítvány több százmillió forintot fordít programjainak fenntartására. Egyre nehezebb feladat ezt az összeget elosztani – mondja Somlyai Dóra –, mert az igények mind nagyobbak, folyamatosan nő a támogatásra szoruló civil szervezetek száma, a tehetségek felkarolására pedig viszonylag kevés vállalkozás képes pénzt és figyelmet fordítani. Sok helyen lenne szükség még segítségre, de egyelőre – bármennyire szeretnénk – nem tudunk többet áldozni a három alapprogramon túl a támogatásra. A gazdasági körülmények miatt csökken az energiavállalat forgalma is, emiatt kiadásainkat évek óta csökkentenünk kell. De a társadalmi mecenatúrára fordított keretet mindenképpen fenn kívánjuk a jövőben is tartani.

Jól szolgálni – jó ügyeket!

A Tehetséggondozásért díj kiosztása alkalmából jelentette be a Mol, hogy programjainak népszerűsítéséhez jószolgálati nagykövetet választott. A jószolgálati nagykövetek intézményét ötven évvel ezelőtt az UNICEF honosította meg, amikor világhírű művészeket kért fel eszméinek képviseletére. Az első nagykövet Danny Kaye volt, akit 1983-ban Humanitárius Oscar-díjjal tüntettek ki öt kontinensen végzett áldozatos munkájáért. Az UNI-CEF nagykövetei között is kiemelkedett Audrey Hepburn, Sir Peter Ustinov és Lord Richard Attenborough tevékenysége. 2003-ban Halász Judit és Presser Gábor lett a világmozgalom első két magyarországi nagykövete. Az UNICEF példáját évtizedek óta követik az üzleti világnak azok a nagyvállalatai, amelyek fontosnak tartják társadalmi felelősségvállalásukat hangsúlyozni. Az Új Európa Alapítvány jószolgálati nagykövetének Csányi Sándort, a népszerű fiatal színművészt kérte fel.

– Büszke vagyok a felkérésre – mondja Csányi Sándor –, mert úgy érzem, nagyon fontos programot vállalhatok fel. Az ország legnagyobb kincsét azok a tehetséges fiatalok jelentik, nemcsak a kulturális életben vagy a sportban, hanem a tudományok mindegyik területén, akik tudásukkal előbbre viszik az országot. Úgy érzem, nincs jobb befektetés, mint ezeket a pályájuk elején álló embereket lehetőségekhez segíteni, egyengetni útjukat idehaza és külhonban. Könnyű dolgom van, mert nagyon jó program mellé állhatok. Így szerény lehetőségeimhez mérten én is hozzájárulhatok az országot előrébb vivő törekvések marketingjéhez.

 

a Tehetséggondozásért 2010. évi díjazottjai

Antók Zsuzsanna a magyar zenei alapfokú gordonkaoktatás kiemelkedő egyénisége immár három évtizede.

Sárközi Gyula a magyará llami Operaház magántáncosa és balettmestere, a Madách Színház Tánckarának művészeti vezetője, koreográfus, producer, a Madách Musical Tánciskola alapítója.

Sebestyén Zoltán több mint három és fél évtizedes tanítási tapasztalattal rendelkezik az általános és középiskolai matematika és fizika oktatásában és a tehetséggondozásban.

Zsigó Zsolt a nyíregyházi Bánki Donát Műszaki Középiskolában 2005-ben honosította meg a robotika oktatását.

Galli Zsolt közel 25 éve kezdte el Békéscsabán vívóedzői pályafutását. Játékosan, türelemmel neveli a gyerekeket nemcsak a sportra, hanem az egész életre.

Lugosi László immár 20 éve oktatja a gyerekeknek a gyorskorcsolyázást és a gyorsasági görkorcsolyázást Tatabányán.

Málnai István közel 30 éve foglalkozik látássérült és mozgássérült – főleg végtaghiányos – gyermekek úszásoktatásával, mozgásrehabilitációjával, edzésével.

Tóthné Stupián Anikó több mint 30 éve meghatározó személyisége a veszprémi atlétikai életnek. Versenyzői pályafutása után edzőként folytatta tevékenységét.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.