A javuló egyensúly vonzza a befektetőket
Kármán szerint a hozamfelár kedvező lett, de lapunknak külföldi szakértők ezt a túljegyzés fényében is magasnak minősítették. A múlt év elején tízéves dollárkötvényt 265 bázispontos felár mellett adott el a magyar állam, de Kármán szerint azóta sok minden változott, új kockázatok is jelentkeztek a világban. Az összeget egyébként euróra váltják, és ezen ügylet révén a teher picivel, húsz bázisponttal csökken. Az ÁKK ugyanis a külföldi adósságot euróban tartja. Az államtitkár a kibocsátás előtt Karvalits Ferenc, az MNB alelnöke és az ÁKK két vezetője társaságában igyekezett elmagyarázni a magyar befektetésekben érdekelt pénzügyi csoportoknak a Széll Kálmán Terv által meghirdetett strukturális reformokat, és úgy érzékelte, hogy hallgatósága tudomásul vette: a reform egy folyamat, amelynek újabb és újabb elemei kerülnek elő és lépnek érvénybe. Utalt például a friss táppénzellátási változásokra. Reakcióikat Kármán András úgy foglalta össze, hogy egyetértenek a strukturális változtatások meghirdetésével, a kiadáscsökkentésre helyezett hangsúlyokkal, a költségvetés egyenlegének javulásával, ami mellett a kormány elkötelezte magát, vagyis mindenképpen tartani akarja az idei három százalék alatti hiánycélt.
Az államtitkár – aki egyébként sokat tartózkodik Brüszszelben, mert a stabilitási paktum reformját tartalmazó hat jogszabály útját egyengeti a soros elnökség nevében – azt hangoztatta, hogy nincs kettős kommunikáció, vagyis a befektetők lényegében ugyanazt hallották, mint amit a magyar közvélemény a Széll Kálmán Terv nyilvánosságra hozása óta úgyis ismer. A kérdésre, vajon mivel sikerült meggyőzni a befektetőket, ha például az Európai Bizottság és a pénzügyminiszteri tanács is várja a részletes reformtervet, méghozzá a konvergenciaprogram kötelező áprilisi benyújtása előtt, Kármán azt válaszolta, hogy az érdeklődők a folyamat irányát és az elkötelezettséget értékelték. Amúgy a kormány április 15-én küldi ki Brüsszelbe a konvergenciaprogramot, ez lesz a részletes terv, de miután a kabinet ezt már hatodikán elfogadja, nyilván előzetesen tájékoztatni tudják a bizottsági szakértőket, akikkel egyébként is konzultálnak.
Az ügyletet és a globális pénzügyi folyamatokat jól ismerő források ugyanakkor úgy vélekednek, hogy a likviditásban bővelkedő piac keresi a magas hozamú befektetési lehetőséget a még beruházási kategóriába sorolt államkötvények körében. Az is jót tett a hangulatnak, hogy a Standard & Poor’s csütörtökön megerősítette a magyar adósság besorolását, bár a javítást csak az eredmények fényében fontolja meg. Ez persze egyértelmű üzenet: nem várható további leminősítés. A befektetőkre – e vélemények szerint – jó hatást tehet, hogy az ország külföldi adóssága csökken, többletet mutat a folyó mérleg, akárcsak a tőkemérleg, az új alkotmányba bekerül a fiskális politika szabályalapú alakítása és az adósságfék. A nyugdíjrendszer átszervezésének nyomán is csökken az államadósság. A Széll Kálmán Terv angol nyelven hozzáférhető, a magyarnál tényszerűbb változata pedig bemutatja, hogy a meghirdetett adócsökkentések nyomán, de változatlan költségvetési politika mentén mekkora hiány keletkezne. A deficitcsökkentés melletti elkötelezettség tehát szigorú megszorításokat vetít előre, és a befektetőknek ez így együtt tetszhetett.
A roadshow állomásai
Frankfurt
München
London
San Francisco
Los Angeles
New York
Boston