Egyesítik erőiket a kereskedők
Az áru- és tőkemozgás, valamint a vállalkozás szabadsága éppoly fontos érték, mint a sajtószabadság.
Az EuroCommerce szervezeten belül az ősszel alakult meg a közép-európai (lengyel, cseh, szlovák, magyar, román, lett és litván) kereskedőket összefogó tanács, éppen azzal a céllal, hogy a régió hangja hallhatóvá váljék Brüszszelben is. Erre is vonatkozó kérdésünkre egyébként a bizottságnál azt mondták, egyelőre vizsgálják a magyar különadót. E folyamatot igyekezne gyorsítani a kereskedők szervezete, amely szerdai nyilatkozatában egyértelműen leszögezte: a kiskereskedelmi hálózatokra kivetett magyar válságadó –amely ráadásul nem vonatkozik a franchise csoportokra – hátrányosan érinti a régi tagországok vállalatait, s ekként sérti az EU-s szerződésnek az áruk szabad mozgására és a vállalkozásalapítás szabadságára vonatkozó passzusait.
Mint Xavier Durieu lapunknak elmondta, az érintett cégek 15 évi sikeres fejlesztései és munkahelyteremtési programjai után a térség kormányai rövid távú megfontolásokból vezetnek be korlátozó intézkedéseket, amelyek azonban megkérdőjelezik az áruházláncok üzleti modelljét, akadályozzák a korszerű gyakorlat meghonosítását. Ennek hosszabb távon súlyos következményei lehetnek. Egyes résztvevők a rendezvényt követő beszélgetések során utaltak például arra, hogy a hatvanas években Vallóniában hozott iparvédő intézkedések oda vezettek, hogy a régió lemaradt a fejlődésben és a rossz imázsa miatt az amerikai tőke mind a mai napig elkerüli.
A közép-európai kereskedelmi tanács több tagja jelzett gondokat. Csehországban, Szlovákiába, Romániában és Lettországban is foganatosítottak korlátozó intézkedéseket, amelyeknek árát a fogyasztók fizetik meg a magasabb árakban és a rosszabb minőségben. Ezekben az országokban élénk propagandát is folytatnak a kormányok a nemzetközi társaságok ellen, és igyekeznek a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatra hivatkozva a tevékenységet korlátozó intézkedéseket hozni. Többen panaszolták, hogy az Európai Bizottság a megkeresésekre nem is válaszol. S aggodalommal szóltak arról, hogy több országban fontolgatják a nagyobb kereskedelmi egységek hét végi zárva tartásának elrendelését.
A szerda reggeli rendezvényen a térség több európai képviselője is támogatást ígért. A szocialista Herczog Edit szerint az egységes belső piac kiteljesítése és erősítése növelheti a versenyképességet, ám számos kormány mégis inkább vállalja a hosszú jogsértési eljárásokat, amelyekből jelenleg is háromszáz fekszik az európai bíróság előtt.