Édes kézművesek
Az FG Kézműves Csokoládé Műhely már saját bolttal és webáruházzal keresi helyét a piacon. 17-féle csokoládé-alapanyagból százféle édességet gyártanak nagymarosi műhelyükben. Arculatuk bevallottan a boldog békeidők hangulatára hajaz. Táblás és töltött csokik, pálinkás, mákos és egyéb fantáziabonbonok a specialitásuk.
A francia név ellenére gyulai Cadeau Bonbon Manufaktúra Kecskemét után a fővárosban is nyitott üzletet, az ország leghoszszabb pralinépultjával. Minőségi külföldi csokik mellett saját, kézi készítésű bonbonjaikat kínálják. Bizalomkeltő a diós-marcipános fityisz és a mogyoró- és mandulanugátkrémmel töltött, Sachertésztás, marcipánnal és étcsokoládéval bevont torta.
Szántó Tibor borszakértő évek óta építgeti saját nevével fémjelzett csokoládémárkáját. A kevesebb több elve alapján válogat és csomagol, megszállottja a borászatból ismert „terroir” (termőhely) fogalomnak, így csak egyedi területről származó alapanyagot használ.
Az oroszlányi Pelle–Molnár páros kézműves édességeiből kitűnik a gyártók vegyész előképzettsége: különös ízekkel kísérleteznek. Nemrégiben a tatai tónál nyitottak üzletet, ami használható webáruház híján bölcs döntésnek tűnik.
Messze kiemelkedik a mezőnyből és talán a legismertebb a Rózsavölgyi Csokoládé. A tulajdonos Csiszár Katalin eredeti szakmája grafikus, ő maga tervezi a csokoládék formáját és csomagolását. Az arculat modern, játékosan elegáns és egységes, a honlap és a webshop a világon bárhol megállná a helyét, és ami a lényeg: a csokik isteniek. A szortiment gazdag, de jól áttekinthető. Nem feldolgozott csokoládét használnak, hanem venezuelai kakaóbabból saját maguk készítik a masszát, amiből aztán a táblák és bonbonok készülnek. Ezért tudnak az itthon csemegének számító „bean to bar” – azaz nem kevert, hanem egyetlen kakófajtából gyártott – prémiumcsokoládét kínálni, mint a Caranero vagy a Porcelana.