Most kezdődik az uniós adótánc

Egyszerűbb, átláthatóbb, jó a cégeknek és a tagországoknak, segíti a belső piac kialakulását és támogatja a versenyképességet. Az Európai Bizottság szerint mindezt tudná a közös konszolidált társaságiadó-alap. Kérdés, mit szólnak ehhez az alacsony adókulcsaikat féltő tagállamok.

Az uniós cégek versenyképességének javítását nevezte meg célként Algirdas Semeta adóügyi biztos, amikor tegnap bemutatta az új elképzeléseket a közös konszolidált társaságiadó-alap bevezetésére. Hangsúlyozottan nem az adókulcsok megállapítására, ami a tagországok hatáskörébe tartozik. Szerinte ez a cégek által választható módszer, amely a jelenlegi, akár huszonhétféle adóbevallást szükségessé tevő rendszert váltaná fel, növelné Európa versenyképességét és sokkal vonzóbbá tenné a nemzetközi tevékenységet folytató vállalkozások szemében.

Ám a tagországok lelkesedése nem mondható elsöprő erejűnek. Az adótémában hajthatatlannak látszó, de az alacsony társasági közterhei miatt a német és a francia kormány bírálatát kiváltó ír kabinet attól tart, hogy az új adózási metódus bevételkiesést okoz a költségvetésben, s végül mégis rákényszerül a kulcs emelésére. E nézetével nincs egyedül az unióban, de a bizottság szerint e vélemény téves feltételezéseken alapul. A helyes hozzáállást alátámasztó érveket azonban a brüsszeli testület sem tudta bemutatni.

A javaslat célja az, hogy EU-ban működő, az adóköteles eredményt akár huszonhét különböző nemzeti rendszer szerint megállapítani kényszerülő vállalkozásokat sújtó adminisztratív teher, megfelelési költség és jogi bizonytalanság jelentősen csökkenjen. A közös konszolidált társaságiadó-alapot választó cégek egyablakos kiszolgálásban részesülnének valamely tagállamban, konszolidálhatnák az EU-n belül keletkező teljes nyereségüket, veszteségüket. A bizottság számításai szerint a társaságok ezzel évi kétmilliárd eurót spórolnának meg.

Az egységesített bevallás révén a vállalat adóalapját egyedi képlet szerint osztanák meg azon tagállamok között, ahol a cég tevékenységet folytat. A képlet három tényezőt venne figyelembe: az eszközöket, a munkaerőt és az árbevételt. Az adóalap részarányosítását követően a tagállamok az adóalap rájuk eső részét a nemzeti hatáskörben megállapított társaságiadó-kulcsuknak megfelelően megadóztathatják.

A bizottsági szakértők szerdán utaltak rá: most a tagországokon a sor, hogy megvitassák ezt az elképzelést. Szerintük az is téves megközelítés, amitől az ír adószakértők félnek, miszerint munkahelyek százezrei szűnnénekmeg, s a külföldi tőke is inkább máshova menne tőlük.

A brüsszeli adózási szakemberek hangsúlyozták: állások nincsenek veszélyben, ezzel szemben a cégek számára áttekinthetőbb és egyszerűbb környezetet teremtene az EU. Hozzátették: az új rendszerben persze az is kiderülne, hogy az egyes tagállamokban valójában mekkora a tényleges társaságiadó-teher, az esetleges magasabb kulcsok mellett milyen kedvezmények, visszatérítések torzítják a belső piacot.

Algirdas Semeta adóügyi biztos szerint az új szabályok révén nagyot javul az európai cégek versenyképessége
Algirdas Semeta adóügyi biztos szerint az új szabályok révén nagyot javul az európai cégek versenyképessége
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.