Ugyanazt mindenhonnan: virtualizáció
Minden alkalmazott ugyanazt akarja – mondják az IT-fejlesztésekben úttörő vállalatok, ám nem a nagy fizetésre céloznak, hanem a felhasználói igényekre. Vagyis, legyen szó bármilyen eszközről, a munkatársak ugyanazokat a funkciókat kívánják igénybe venni. Ennek megoldása egészen a közelmúltig óriási beruházásokat kívánt a cégektől.
Az „ugyanazt akarja” mondás persze illik a büdzsékért felelős pénzügyi vezetőkre és a nagyfőnökökre is, akárcsak a kisebb cégek első embereire. A lehető leghatékonyabb módon, azaz legolcsóbban és a legkedvezőbb fenntartási költségekkel kívánják megoldani az informatikai szükségleteket.
Ezen igényekre válasz a virtualizáció: az informatikai eszközök számának növekedésével és a hardverek teljesítményének fejlődésével egyre nagyobb felesleges kapacitás halmozódott fel a cégeknél. Egy mai PC teljesítményének egy átlagos munkatárs csak töredékét használja ki, mind menynyiségben, mind az alkalmazások számában. Ezért terjednek a szerver- és munkaállomásvirtualizációs megoldások.
Ez esetben a különböző szoftverek futtatása függetleníthető a fizikai szerverektől, és így lényegesen jobb kihasználtsággal működtethető az informatikai infrastruktúra. Olcsóbb és kisebb fogyasztású eszközöket kell használni munkaállomások gyanánt, sok esetben drága helyi szerverre sincs szükség, mindössze a gépek és a szolgáltató közti kommunikációs csatornát kell biztosítani valamely távközlési társaságtól.
A virtualizált asztali infrastruktúra(virtualdesktop infrastructure – VDI)-koncepció szerint a jelenlegi szerverkapacitások és sávszélesség mellett akár a teljes asztali operációs rendszer a hozzá tartozó alkalmazásokkal együtt a kiszolgáló gépen futhat. A vékonykliensként emlegetett asztali eszközök karbantartási igénye is kisebb. A műfaj új fejlesztései pedig már azt is lehetővé teszik, hogy a PC-funkciók akár egy szűkebb EDGE mobilkapcsolattal is működjenek távolról, mint pél dául az Ericsson fejlesztésével, a „PC as a service”-szel. Ennek van olyan megoldása is, amikor a munkakörnyezetet egy USB-kulcson magával viszi a felhasználó, s az minden netre csatlakozott gépen előadja a vállalati munkakörnyezetet, amikor csak csatlakoztatják.
A költségmegtakarítás mellett a munkavégzés hatékonysága is növekedhet, nemcsak azért, mert a munkakörnyezet bárhol és bármikor előhívható, hanem azért is mert gyorsabb és technikai problémákkal kevéssé tűzdelt munkavégzést tesz lehetővé.
A MorganStanley példájánál maradva, az elburjánzó infrastruktúra költségeinek féken tartása érdekében vezették be a virtualizációs technológiákat. Egyelőre nem teljes körűen, de terveik szerint az évtized közepére minden asztali gépüket virtualizált munkaállomásra cserélik – nyilatkozta a FigyelőnekChristopher Edmonds, a cég európai IT-infrastruktúráért felelős vezetője. Ennek kihatása van a magyar IT-piacra is, ugyanis nálunk működik a nemzetközi pénzintézet északamerikai, európai és ázsiai üzleti tevékenységét támogató szolgáltató centruma.