Malackondát hajtanak a fővárosba
Becslésük szerint a jelenlegi hárommillió alatti sertéslétszám újabb egymillióval csökken, és 30-40 ezer munkahely kerül veszélybe. Kérésük egyelőre nem talált meghallgatásra, ezért demonstrációt szerveznek a Kossuth térre. Korábban disznófejeket akartak a minisztérium épülete elé önteni, de inkább többtucatnyi malacot vezetnek a térre, s a kis kondát a velük szimpatizáló polgároknak kívánják adni.
Az elkeseredett állattartók nem kaptak megnyugtató választ Font Sándortól, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnökétől sem, aki néhány hónapos kitartásra biztatta a jelenlévőket, mondván, az év második felétől a prognózisok szerint a húspiacon áremelkedés várható. Szerinte nyáron dől el, hogy sikeresek voltak-e a kormány szerkezetátalakító intézkedései. Ha igen, akkor felszabadítható az agrártárcánál is zárolt összeg.
Az uniós szabályozás is köti a magyar kormány kezét. A francia és a német esetet hozta példának, ahol hasonló helyzetben vannak a termelők, de ott a kormányok az uniós szabályokat átlépve segítik termelőiket, aminek súlyos büntetés lehet a vége. A magyar kormánynak erre nincs pénze. Ezért inkább a korábban elvesztett belpiaci pozíciókat kellene visszaszerezni, s itthon is példát kellene venni Németországról és Ausztriáról, ahol olyan a kereskedelem és a marketing szabályozása, hogy a vásárlónak eszébe sem jut külföldi húst vásárolni.
Potori Norbert, az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) munkatársa szerint a nemzetközi takarmánypiac a spekuláció miatt egyre kiszámíthatatlanabb, ezért fordulhat elő, hogy úgy drágul a takarmány, hogy nincs hiány a piacon, miközben a hús ára csökken. Magyarországon a Gabonaszövetség adatai szerint nincs takarmányhiány – mondta Pótsa Zsófia, a szövetség főtitkára. De 600–800 ezer tonna gabonával nem tudnak a takarmánymérlegben elszámolni, s az a gabonatermelőknél és -kereskedőknél is lehet.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter novemberben hatályon kívül helyezte a tenyésztésszervezési támogatások felfüggesztéséről szóló közleményét. A támogatásokra fordítható keret július 15-én kimerült, de most a tárca 77,3 millió forint átcsoportosításával újra megnyitotta a tenyésztésszervezési feladatok támogatására fordítható keretet.