Farugótól édes álom
Alig kapott visszhangot Magyarországon egy kis családi vállalkozás nagy dobása, amikor az év elején fa spirálrugós ágymatracával elnyerte a világ legnagyobb bútorkiállításának és vásárának, a Németországban megrendezett IMM Cologne-nak az innovációs fődíját. (Ennek közelébe kerülni nemcsak magyar, de számos nagy európai gyártó sem tudott még.) Ezzel a kis cég azonnal bekerült az iparág fősodrába.
A Bio-Textima márkanév jól cseng a bioharmonikus alvás mellett elkötelezett hazai vásárlók körében, a cég eddig csak bérgyártásban készített termékeivel tudott megjelenni külföldön. A januári fejlemények után azonban a negyven főt foglalkoztató, ágymatracokat gyártó társaság igencsak nagy karrier előtt áll. A siker „következményei” azonnal észlelhetők is voltak, mert az azóta eltelt alig egy hónapban több nyugat-európai társaság „csengetett” náluk, amelyek szeretnék kínálatukba felvenni a Vitalwoodra keresztelt terméküket.
– Akad köztük olyan, amely több mint hatvan üzlettel rendelkezik Európában – mesélte lapunknak Vörös Gábor, a társaság kereskedelmi vezetője. Részleteket és neveket egyelőre nem árult el, mert mint mondta, amegbeszélések jelenleg is tartanak. – Mindenesetre eddig Magyarországról áttörhetetlennek látszó kapuk nyílhatnak meg a díj révén – tette hozzá. Itthonról ágymatracokat gyártó cégnek lényegében lehetetlen volt megvetnie lábát a nemzetközi piacon, s annak is különösen a felső, csúcskategóriás szegmensében, ahová a Vitalwood sorolható. Az érdeklődésre egyébként jellemző volt, hogy több meghatározó, luxusmatracokat forgalmazó nyugati cég szakembere is feltűnt a Bio-Textima standján a kiállítás folyamán – mondta.
A világ első fa spirálrugókkal készülő matraca tartós is. Korábban több cég is próbálkozott farugók alkalmazásával, ám beletört a bicskájuk: azok olyannyira alulmúlták az élettartammal kapcsolatos elvárásokat, hogy beszüntették a gyártásukat. A Tüv Süd Group minősítése szerint azonban a speciális kezeléseknek köszönhetően a Bio-Textima által alkalmazott rugók élettartama háromszorosa az ugyanilyen paraméterű acélrugókénak, s hogy ezt bizonyítsák is, 30 év garanciát adnak. A Tüv szakemberei húszéves használatot szimuláltak vizsgálatuk során, amely alatt 0,02 százalékos fáradást mértek.
Szerencse is kell az élethez –jegyezte meg –, hiszen csupán először vettek részt az IMM Cologne kiállításon, s igazából piackutatásnak tekintették megjelenésüket, miután csaknem két éve kezdtek el gondolkodni a farugós matrac elkészítésén, s azóta tökéletesítik a technikát. Tudták, hogy jó matracot készítenek, de azért a fődíj a céget is meglepte.
S hogy a technológián kívül miért is került Kölnben nagyon gyorsan a kiállítás középpontjába a Vitalwood, arra is egyszerű magyarázatot adtak a cégtől.
– A nemzetközi piacon egészen máshogy tekintenek a fekhelyekre, mint itthon. Rendkívül nagy hangsúlyt fektetnek az alvás közbeni élettani hatásokra. Ezek egyik eleme, hogy fém alkatrészek nélküli matracokat szeretnének leginkább az emberek, mert a környezet elektromágneses sugarait azok nem gyűjtik össze. Ugyanakkor sokan a spirálrugók nyújtotta kényelemről sem kívánnak lemondani, s erre kínált megoldást a Vitalwood matrac.
A Bio-Textima újdonsága azonban árában is tükrözi a technológiáját. Egy egyszemélyes 90≈200 centiméteres matracuk 200–320 ezer forintba kerül, azaz átlagosan mintegy 900 euróba. Ez nem mondható olcsónak, ám a csúcskategóriás termékek között nem a felső ársávba tartozik. Akadnak olyan gyártók, akik ennek a dupláját is elkérik.