Ezerötszázmilliárdos plusz
A külkereskedelmi mérleg rekordmagasságban, 1517 milliárd forint (5525 millió euró) aktívummal zárt tavaly, szemben az egy évvel azelőtti 461 milliárd forinttal. Az export értéke 19 678 milliárd forint, az importé 18 161 milliárd forint volt – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnapi gyorsjelentéséből. A kivitel értéke meghaladta, a behozatalé azonban még nem érte el a két évvel korábbi, a gazdasági világválság előtti szintet. Ez egyrészt mutatja, hogy a belföldi lakossági fogyasztás még mindig gyengélkedik, illetve azt is, hogy a cégek még nem kezdték el importigényes beruházásaikat, fejlesztéseiket.
A kivitel háromötödét, a behozatal felét adó gépek és szállítóeszközök exportja 18, az importja 20 százalékkal bővült tavaly. A behozatal a harmadik negyedévig enyhén nőtt, míg a kivitel az év elejétől fokozatosan lassult. Ez azért történhetett mert a televíziók és mobiltelefonok exportja a válság évében, 2009-ben is töretlen volt, azaz egy magasabb bázishoz képest kellett viszonyítani az eredményeket. Átlagot meghaladó bővülés jellemezte a válság által leginkább sújtott közúti jármű exportját és importját. Utóbbi kereskedelme egyébként még így is jelentősen, a kivitel több mint tizedével, a behozatal negyedével elmarad a 2008. évi szinttől.
Két számjegyű növekedést regisztrált a KSH a feldolgozott termékeknél, melynek kivitele 15, a behozatala 13 százalékkal bővült. Ezen belül a gyógyszer, gyógyszerészeti termékek exportja és importja az időszak egészét tekintve átlagot meghaladóan, ezen belül a harmadik negyedévben kiugró mértékben nőtt.
Az energiahordozók behozatala négy százalékkal volt több, mint egy évvel korábban. Az import felét adó kőolaj és kőolajtermék mennyiségben alig haladta meg az előző évi szintet, importértéke azonban a jelentős áremelkedés következtében több mint harmadával nőtt 2010-ben. A gázbehozatal az év folyamán a világpiaci áralakulásnak megfelelően változott: az év első felében másfélszeres növekedést, a másodikban több mint harmados csökkenést mutatott, így az év egészét tekintve némileg magasabb volt mint 2009-ben.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kivitele 13 százalékkal, a behozatala öt százalékkal haladta meg a 2009-es szintet. Ezen belül az export negyedét képviselő gabona és gabonakészítmények exportja az év eleji visszaesést követően júniustól már dinamikus növekedést mutatott, az év egészét így összességében kismértékű bővülés jellemzi.
A magyar külkereskedelmi aktívum továbbra is az európai államokkal folytatott ügyleteknek köszönhető. Az Európai Unió országaival szemben a kivitel és a behozatal is 15 százalékkal haladta meg a 2009-es szintet. A magyar aktívum 2891 milliárd forint volt, ami 492 milliárd forintos javulást jelent az előző évhez képest. A növekmény több mint fele az új tagállamokkal folytatott kereskedelemben realizálódott.
Dinamikusabban bővült az EU-n kívüli országokba irányuló forgalom is. Az export 23, az import 16 százalékkal haladta meg az elmúlt évi szintet. Ebben az esetben Magyarországnak passzívuma volt, ami 1374 milliárd forint volt, 31 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban. Az ázsiai országokkal szembeni passzívum mintegy 230 milliárd forintos növekedését döntően a gépipari termékek importjának felfutása okozta.