Negyedéves jelentések készülnek a különadók vizsgálatáról
Mint arról szombati számunkban beszámoltunk, az Európai Bizottság három eljárást indított a tavaly hatályba lépett válságadók miatt, ebből egy érinti a távközlést, kettő a kiskereskedelmet. Utóbbi két eljárás még folyamatban van, az első viszont azzal zárult, hogy a bizottság nem osztotta a magyar kormány álláspontját – ám arról még nem született döntés, hogy az unió in dít-e kötelezettségszegési eljárást. Szekeres Imre szerint szükség lehet az érintett vállalatok álláspontjának megismerésére is, ezért az MSZP szükségesnek tartja, hogy egy másik bizottsági ülésen e cégek is részt vegyenek.
Lapunk megkeresésére a távközlési különadóban érintett vállalatok egyelőre nem kívánták kommentálni a legújabb fejleményeket. Az iparágban dolgozó szakemberek ugyanakkor név nélkül úgy nyilatkoztak: számukra az eseményeknek akkor lesz igazi relevanciájuk, ha meg is indul egy esetleges eljárás. Addig azonban nem nyilatkoznak a cégek, hiszen már kifejtették ezzel kapcsolatos álláspontjukat, miszerint a különadó csökkenti a többek között hálózatfejlesztésre is fordítható beruházási lehetőségeket, ezáltal lassítja a széles sávú internet elterjedését, így pedig károsan befolyásolja az ország versenyképességét.
Nem az MSZP adójavaslatára
A kormánypárti többség nem vette tárgysorozatba az MSZP adótörvény-javaslatát. A párt szerint ez garantálta volna, hogy havi 347 ezer forint jövedelemig senki sem jár rosszul az adóváltozásokkal. A szocialisták az üzemanyagok jövedéki adójának csökkentéséről egy másik beadványt készülnek benyújtani a parlamenthez.
Vitte a pénzt a Magyar Telekom
Jelentősen nőtt a Deutsche Telekom vesztesége a tavalyi utolsó három hónapban az egy évvel korábbihoz képest néhány rendkívüli tétel miatt. Ezek között volt a magyarországi különadó (mivel a befizetés decemberben volt esedékes), illetve a csoport romániai és görögországi cégénél bekövetkezett értékcsökkenés. A Magyar Telekom többségi tulajdonosának 582 millió eurós adózás utáni vesztesége keletkezett az említett időszakban, míg egy évvel korábban csak hárommillió volt a hiány. Elemzők 572 milliót vártak. A rendkívüli tételek 1,3 milliárd eurót vittek el, egy évvel korábban 900 milliót. A veszteséghez a bevétel mérséklődése is hozzájárult: 4,5 százalékkal 15,48 milliárd euróra csökkent, összhangban a piac várakozásával. A tavalyi év egészében 1,7 milliárd euróra emelkedett az adózott eredmény az egy évvel korábbi 353 millióról, a bevétel 3,4 százalékkal 62,42 milliárdra esett. A társaság várakozásai szerint a profit az idén stabil marad, adózás előtt 19,1 milliárd eurót várnak.