Kártyacsalók nagyüzemben: külföldön csapolják meg a számlákat
Több ezer magyar bankkártya adatait és titkos kódját szerezték meg trükkös bűnözők az utóbbi hetekben, majd az ezek alapján hamisított bankkártyákkal külföldi, főleg román automatákból (ATM) vesznek fel készpénzt – tudta meg a Népszabadság. A bankokat ért kár százmillió forintos nagyságrendű is lehet, bár pontosan senki nem tudja, hány kártyát tudnak hamisítani az immár nagyüzemben dolgozó kártyacsalók. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy az ügyfeleket nem érheti kár, a bűnözők által felvett pénzeket a bankok – meghatározott időn belül –visszaírják a számlákra, a veszteséget pedig kénytelenek lenyelni.
A kártyacsalók módszere nem új: valamilyen trükkös módszerrel megszerzik a bankkártyák főbb adatait, a kártyaszámot, a lejárati időt, majd klónozzák a plasztiklapot és előbb kisebb összegben vásárolnak azzal, majd – ha a próbák sikeresek – nagyobb összegeket emelnek le az ügyfelek számláiról. Többnyire a beltérben lévő automatáknál, az ajtóra szerelt leolvasóra szerelnek még egy leolvasót, s így gyűjtik a mágnescsíkokon tárolt adatokat. A megcsapolt számla tulajdonosa, észlelve a problémát, jelzi a banknak, amely egy reklamációs folyamatot követően jóváírja a csalók által levásárolt összegeket a számlákra.
Sok esetben maga a bank jön rá a turpisságra, például abból, ha az ügyfele, aki nem szokta külföldön használni a kártyáját, rövid időn belül tucatnyi tranzakciót indít a határon túlról. A bankok biztonsági osztályán bizonyos területeken, bizonyos típusú elfogadóhelyeken előforduló vásárlások alkalmával is gyanút fognak, hiszen folyamatosan monitorozzák, mely elfogadók állhatnak kapcsolatban a kártyahamisító bandákkal.
Az utóbbi hetekben azonban új módszerhez folyamodtak a tolvajok: forgalmas pontokon szemeltek ki olyan automatákat, amelyek beltériek, s a helyiségbe csak a kártyát lehúzva lehet bejutni. Erre a leolvasóra szerelik fel a sajátjukat. Bizonyos típusú automaták esetében azonban a kártyanyílásra is el tudják helyezni az apró leolvasójukat, úgy, hogy arról látszik, hogy nem az automata része, ám a szerkezet olyan apró, hogy az emberek többsége észre sem veszi. A beltéri automaták esetében a helyiségbe egy kamerát is felszerelnek, így hozzájuthatnak az ügyfél PIN kódjához is, így immár a kereskedőkkel sem kell szövetkezniük, elég egy másik országban lévő ATM-nél készpénzfelvételre használni a kártyákat – így a lebukás esélye is csekély.
Hogy a bankok alkalmazottai se fogjanak gyanút, a tolvajok inkább hét végén dolgoznak, olyan forgalmas területeken, mint például a Nyugati tér. Információink szerint januárban és február elején olyan nagy mennyiségben szerezhettek meg kártyaadatokat, hogy az már a bankok biztonsági osztályainak is fejtörést okoz: ezres nagyságrendű a klónozott kártyák száma. A kártyákat azonban csak mostanában kezdték használni, főleg bukaresti és egyéb romániai automatáknál. A közelmúltban az érintett bankoknál az efféle reklamációk száma megsokszorozódott – így szúrt szemet a csalássorozat.
A csalók mozgástere nem csak emiatt van szűkülőben: módszerük csak a mágnescsíkot tartalmazó kártyáknál működik, de mára már sok bank állt át a csipes rendszerek használatára. Vannak azonban olyan bankok, melyek még nem vagy nem minden kártyatípus esetében vezették be a csipes védelmet.
Védekezés a klónozók ellen
ATM-használat esetén ellenőrizze, nincs-e valamilyen szerkezet az automatához rögzítve!
A PIN kód megadásakor a billentyűzetet takarja el, hogy ne látszódjon, milyen számokat üt be!
Vásárláskor ne engedje, hogy a személyzet elvigye a kártyáját!
Ha beltéri, beléptetőrendszerrel ellátott automatánál vesz fel pénzt, az ajtót másik kártyával nyissa ki, mint amit használni fog, így a kártyaszáma és a PIN kódja nem összeköthető!
Használja a bankok SMS-szolgáltatását, így azonnal értesülhet a tranzakciókról. Ha olyanról értesíti a bank, amelyet nem ön kezdeményezett, azonnal le tudja tiltani a kártyát.